Přeskočit na obsah

Lokomotiva 150

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Lokomotiva hlavička Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva patička

Lokomotiva řady 150 je elektrická lokomotiva Českých drah vyrobená firmou Škoda Plzeň v roce 1978 (tovární typ 65E). Má přezdívku potkan či krysa (podle tónu houkačky[zdroj?]), případně banán (podle nejčastějšího žluto-zeleného nátěru), nebo (pražská) dvojka (podle původního řadového označení E499.2, někdy taktéž proto, že byla jako "číslo 2", ve stínu starších a jednodušších strojů řady E499.1). Lokomotiva o výkonu 4000 kW a vybavená odporovou regulací je určena pro vozbu těžkých rychlíků na systému stejnosměrného napětí 3000 V.

Historie

Lokomotiva byla objednána jako náhrada lokomotiv řad 140 a 141, které již svým výkonem nevyhovovaly pro vozbu těžkých rychlíků. Od rychlosti cca 80 km/h už totiž tyto lokomotivy nebyly schopny dosahovat požadovaného výkonu a proto bylo rozhodnuto zkonstruovat lokomotivu, která bude mít výkonovou charakteristiku vhodnou pro vozbu rychlíků, kde se jezdí delší dobu v kuse na plný výkon a nejvyšší šuntovací stupně. Lokomotiva je odvozena od lokomotiv řady 350, oproti které je vypuštěna část pro provoz na střídavém systému a jsou provedeny další změny, například dosazení tehdy revolučního systému ARR (Automatická regulace rychlosti, poprvé na elektrické lokomotivě v Československu), který ale byl později při rekonstrukcích demontován. Lokomotivy byly z výroby dodány do LD Praha střed. Od října roku 2000 jsou po zrušení depa na Masarykově nádraží (dříve Praha střed) deponovány v PJ Vršovice. V prosinci 2013, se začátkem nového grafikonu, bylo všech 13 strojů odvozené řady 151 po 35 letech přesunuto do depa Bohumín, částečně i proto, že byly v posledních letech lokomotivy čím dál víc obsazovány strojvedoucími právě z tohoto depa a podle některých zdrojů měly stroje v Praze "uvolnit místo" po nově dodané stroje řady 380.

Provoz

Lokomotivy byly konstruovány a vyráběny s cílem zajistit vozbu nejdůležitějších rychlíků a expresů na hlavní trati Praha - Olomouc - Ostrava - Žilina - Košice, s možností jízdy i přes Horní Lideč, a nahradit tak tehdy už 20 let staré stroje řad 140 a 141. Po léta zajížděly až do ukrajinského Čopu, tam se ale už od začátku devadesátých let neobjevují. Taktéž v dřívějších letech například jezdily do Opavy, Chomutova, Děčína, Hradce Králové či s posilovými osobními vlaky do Berouna, to vše je však již minulostí. V grafikonech 2011-13 nezajížděly do svých tradičních východoslovenských destinací jako jsou Košice či Bánovce nad Ondavou, nový GVD 2013/14 však přinesl jejich opětovné nasazení na pár R 442/443 "Šírava" bez přepřahu z Prahy až do Trebišova, v úseku Bohumín - Trebišov a zpět vedené bohumínskými strojvedoucími. Dnes jsou určeny především k vozbě nejdůležitějších dálkových vlaků spojujících Prahu s východem republiky a Slovenskem. Denně se objevují na Ostravsku, s koncem GVD 2013/14 byl však ukončen jejich provoz na trati přes Horní Lideč, což souvisí s nasazením nových vícesystémových strojů řady 380 a plánovaným přepnutím stanice Púchov na střídavý systém. Nejdále tak na této trati zajíždí pomalejší stroje řady 150.2, a to na dvou párech rychlíků do Vsetína. Na odbočku z Přerova do Starého Města u Uherského Hradiště už taktéž zajíždí jen pomalejší řada 150.2, a to v čele luhačovických rychlíků. Z důvodu poklesu potřeby strojů na těchto tratích tak začaly opětovně pravidelně jezdit na rychlících do Chebu, a to v úseku Praha - Ústí nad Labem. Jediným osobním vlakem, kde můžete dnes tyto lokomotivy potkat, je tak ranní Os 9903 z Prahy-Radotína do Prahy hl.n. Z původní jednorázové série 27 kusů jich je stále v provozu už jen 25, stroje 150.017 a 151.018 (původně E 499.2017 a E 499.2018) byly zničeny při nehodách (viz níže).

Rekonstrukce

Lokomotivy byly z výroby dodány s maximální rychlostí a převodem na 140 km/h. V té době však na území Československa prakticky neexistovaly tratě, kde by mohly této rychlosti dosahovat. Ty se ve větší míře začaly budovat až v devadesátých letech 20. století. V té době se však také změnily normy v části požadavků na provoz touto rychlostí, proto byla maximální rychlost lokomotiv administrativně omezena na 120 km/h.
V roce 1992 přistoupily ČSD k rekonstrukci jedné z lokomotiv na řadu 151, při které byl rovněž změněn převodový poměr, aby mohly tyto stroje dosahovat rychlosti 160 km/h. Takto bylo do roku 2002 rekonstruováno celkem 13 strojů. Zbylé lokomotivy měly však i nadále omezenou rychlost na 120 km/h. Tento stav se změnil až v roce 2007, kdy České dráhy přistoupily k postupné úpravě lokomotiv na řadu 150.2, jejímž cílem bylo zvýšení maximální rychlosti na 140 km/h. Dnes již žádná lokomotiva řady 150 omezení na 120 km/h nemá.[1]

Nehody

Při železniční nehodě u Spišské Nové Vsi na Slovensku byl už 29. ledna 1981 zničen stroj E499.2017, když strojvůdce, zřejmě posilněný alkoholem, nerespektoval návěst Stůj a zezadu narazil do nákladního vlaku. Tehdy zánovní lokomotiva si tak zajezdila pouhých 2,5 roku. Lokomotiva byla fyzicky zlikvidována v ŽOS Vrútky. Dne 8. 8. 2008 pak lokomotiva 151.018 v čele vlaku EC Comenius narazila ve stanici Studénka v rychlosti 90 km/h do spadlé mostní konstrukce. Po odebrání využitelných náhradních dílů pro ostatní stroje byla zrušena a až do roku 2011 stálo její torzo v DPOV Přerov, kde bylo téhož roku i sešrotováno. Kvůli snížení počtu lokomotiv řady 151 na 12 se ČD rozhodly jejich stav doplnit. K rekonstrukci byla vybrána v nejlepším stavu se nacházející 150.023. Ta je zároveň od roku 2010 v historizujícím retro nátěru.

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lokomotiva 150 na Wikimedia Commons