Lokomotiva 240

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Lokomotiva hlavička Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva patička

Lokomotiva řady 240 je elektrická lokomotiva na střídavý proud určená pro osobní i nákladní dopravu. Vyráběla ji plzeňská firma Škoda v letech 1968 - 1969 s továrním označením Škoda 47E.

Vývoj

Čelo slovenské lokomotivy řady 240.

Po roce 1967 v souvislosti s pokračující elektrizací napájecí soustavou 25 kV 50 Hz vyvstala potřeba dalších nových lokomotiv navazujících na předchozí řadu 230. Byla tak vyrobena početná řada univerzálních lokomotiv, která našla uplatnění na celé síti se střídavou napájecí soustavou na území Československa. Část lokomotiv byla původně vybavena převodovým poměrem pro rychlost 140 km/h, protože se počítalo s navyšováním traťové rychlosti na tuto hodnotu. Tyto lokomotivy byly označeny ve starém systému značení jako řada S 499.1. Od roku 1978 však postupně byly tyto stroje přestavěny pro rychlost 120 km/h.

Konstrukce

Lokomotivy jsou skříňové, čtyřnápravové, se čtyřmi stejnosměrnými trakčními elektromotory. Stejně jako u předchozí řady 230 byl pro lokomotivní skříň použit sklolaminát a dostaly tak i stejný design. Elektrický proud lokomotiva odebírá pomocí dvou pantografů na střeše lokomotivy, ten prochází přes trakční transformátor, který slouží k regulaci výkonu, a dále je usměrňován křemíkovými usměrňovači na stejnosměrný proud.

Provoz

Lokomotivy nacházejí uplatnění v osobní i nákladní dopravě. Po rozdělení Československa byly stroje této řady rozděleny mezi nástupnické společnosti České dráhy a Železnice Slovenskej republiky. V současnosti (2010) je jejich majitelem v Česku pouze nákladní dopravce ČD Cargo, na Slovensku jsou však používány v osobní dopravě u Železničné spoločnosti Slovensko a v nákladní dopravě u Železničné spoločnosti Cargo Slovakia. České stroje, které jsou v rámci ČD Carga přiděleny do SOKV České Budějovice a Ostrava, jsou provozovány nejen na území Česka, ale také Slovenska a od ledna 2010 také v Maďarsku.[1] Slovenské lokomotivy jsou svými provozovateli přiděleny do dep v Bratislavě a Nových Zámcích.[2][3]

Reference

  1. ŠTEFEK, Petr. Lokomotivy 240 ČD Cargo v Maďarsku. Stránky přátel železnic [online]. Únor 2010 [cit. 2010-03-15]. Dostupné online. 
  2. Dislokace hnacích vozidel a řídicích vozů ZSSK. Stránky přátel železnic [online]. Prosinec 2007 [cit. 2010-03-15]. Dostupné online. 
  3. Dislokace hnacích vozidel ZSSK CARGO. Stránky přátel železnic [online]. Prosinec 2007 [cit. 2010-03-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy