Wyverna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wyverna, wyvern či wiverna je legendární okřídlené dvounohé plazí stvoření obyčejně zobrazované v heraldice. Název je odvozený z anglického wyvere a starého francouzského wivre "viper".

Wyverna je považována za druh draka, čili jsou obvykle zobrazovány jako dvou dvounohý drak s dvěma křídly. Občas mají orlí drápy nebo blány na křídlech. Zbytek zobrazení je proměnný, občas má konec ocasu zakončený listem jako lopata (rýč), občas ho má hadovitý.

Kryptozoologie[editovat | editovat zdroj]

Někteří kryptozoologové přirovnávají wyvernu k přeživším pterodaktylům, kteří žili kdysi před 65 miliony let. Stále existují oblasti, kde se vyskytují pterodaktylům podobná zvířata, jako je například africké Kongamato. Avšak neexistuje nic, co by tyto hypotézy podpořilo (anebo vyvrátilo).

Wyverna se rovněž nejednou stala maskotem, např. Korejské basketbalové organizace, a stejně tak se prosadila i v heraldice.

Legendy[editovat | editovat zdroj]

V severské mytologii se píše, že wivern, či wiverna je monstrum zrozené Hel, bohyní podsvětí. Jeho posláním bylo pojídat těla mrtvých hříšníků, ale za čas ho to přestalo bavit a tak začal pojídat muže, ženy i děti. Když ho i tohle přestalo bavit, dostal záchvat hladu tak velký, že omylem kousl samotného Odina, vládce Vallhaly. Odin se zachoval přísně a vyhnal wyverna do ledové tundry kde by měl být na věčnost uvězněn v polárním ledu.

Podobné[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wyvern na anglické Wikipedii.