Anno Domini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dionysius Exiguus, který zavedl letopočet Anno Domini při psaní tabulek s daty Velikonoc.
O bývalém českém křesťanském časopise pojednává článek AD (časopis).

Anno Domini (zkratka A. D. nebo AD) znamená latinskyléta Páně“ a označuje letopočet od narození Krista. Vyskytuje se v historických křesťanských dokumentech, na nápisech apod. V češtině se běžně používá označení „našeho letopočtu“ (zkratka n. l.) nebo „po Kristu“ (po Kr.), případně „křesťanské éry“ ad.

Latinský název běžně používá i angličtina (zkracuje na AD), vedle něho ale také označení „Common Era“ (zkratka „CE“, „C.E.“), obdobu „našeho letopočtu“ („n. l.“).

Léta před narozením Krista označuje latinské ante Christum natum (zkratka AC) což znamená před narozením (Ježíše) Krista.

Rozšíření křesťanského letopočtu[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Náš letopočet.

Označení je používáno pro počítání let v křesťanské éře a je konvenčně používáno juliánským a gregoriánským kalendářem. Přesněji, roky mohou být specifikovány také jako Anno Domini Nostri Iesu (Jesu) Christi („v roce našeho pána Ježíše Krista“). Datování 'Anno Domini' bylo poprvé zavedeno roku 525 a začalo být používáno v Západní Evropě během 8. století.

Číslování let podle křesťanské éry je běžně dominantní v mnoha zemích světa, a to jak v komerční tak i ve vědecké praxi. Po desetiletí je globálním standardem uznávaným mezinárodními institucemi jako např. Organizace spojených národů nebo Světová poštovní unie. Příčinou je, že tento způsob datování, díky křesťanství, převládá v západním světě, který má velký vliv na vědu, technologii a obchod, stejně jako skutečnost, že solární Gregoriánský kalendář je považován za astronomicky poměrně přesný.

Angličtina[editovat | editovat zdroj]

Tradičně angličtina kopíruje latinu při umísťování zkratky AD před číslici roku, zatímco zkratku BC umísťuje za číslici roku; např. 64 BC, ale AD 2007. Přesto se nyní běžně používá i umístění zkratky AD za číslicí roku (např. 2007 AD), podobně jako při použití zkratky BC, a je také používána při označení století nebo tisíciletí, jako např. 4. století AD nebo 2. tisíciletí AD, navzdory nevhodné kombinaci slov v tomto případě („ve 4. století v roce našeho Pána“). Všimněte si, že v tomto případě písmeno „A“ ve výrazu AD by mohlo být považováno za množné číslo, tj. „annis domini“, což lze přeložit jako „v rocích našeho Pána“ a tím se daný problém odstraní.

Alternativní název[editovat | editovat zdroj]

Na Anno Domini je někdy také odkazováno jako na Náš letopočet (v angličtině Common Era – zkratka C.E. nebo CE). Označení náš letopočet je často používán těmi, kteří nechtějí používat termín spojený s náboženským pojetím času. Například, Cunningham a Starr (1998) píší, že „termíny B.C.E./C.E. … předem nepředpokládají víru v Krista a z toho důvodu jsou více vhodné k dialogu mezi náboženstvími než konvenční B.C./A.D.“ Čínská lidová republika založená roku 1949, převzala západní datování, když tuto éru nazvala gōngyuán (公元), což doslovně znamená Běžný letopočet.

Je však zároveň třeba podotknout, že výrazy Náš letopočet či Common Era nemohou být ze své podstaty oproštěny od křesťanských tradic, protože se od roku Kristova narození odvíjejí. Pokud je zapotřebí definovat, co znamená 1 n. l., dočteme se v různých obměnách, že se jedná o počátek křesťanské éry. Proto je pojem náš letopočet vnímán mnoha lidmi jako politicky korektní. Více o historii používání pojmu před Kristem/po Kristu a jeho dublety před naším letopočtem/našeho letopočtu českými spisovateli a překladateli pojednává například jazykovědný časopis Naše řeč.

Anno Salutis[editovat | editovat zdroj]

Anno Salutis (často překládáno z latiny jako v roce záchrany) je datovací systém používaný do 18. století, který stejně jako Anno Domini používá datování od narození Krista. Název má opět souvislost s křesťanskou vírou, podle níž narození Ježíše zachránilo lidstvo od věčného zatracení. Často jsou používány propracovanější formy tohoto výrazu, jako např. Anno Nostrae Salutis (v roce naší spásy), Anno Salutis Humanae (v roce spásy lidstva), Anno Reparatae Salutis (v roce dovršené spásy).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • S. I. Selešnikov (1974), Člověk a čas – nakl. Práce, Praha
  • Eva Kotulová (1978), Kalendář aneb kniha o věčnosti času – nakl. Svoboda, Praha
  • David Ewing Duncan (2000), Kalendář – vydav. VOLVOX GLOBATOR, Praha, ISBN 80-7207-326-5
  • Marie Bláhová (2001), Historická chronologie – nakl. Libri, s.r.o., Praha, ISBN 80-7277-024-1

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]