Náš letopočet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Náš letopočet nebo také běžný letopočet je období odměřování času začínající rokem 1 Gregoriánského kalendáře. Náš nebo běžný letopočet jsou alternativní názvy pro éru Anno Domini, latinsky léta Páně, také překládanou jako křesťanská éra. Všechny tyto názvy jsou chronologicky ekvivalentní, tj. číslice daného roku je stejná bez ohledu na to, jaký z těchto názvů se používá. Pro léta, která proběhla před počátkem letopočtu se používá název před naším letopočtem. Pokud je používán název Anno Domini nebo křesťanské éry, pak se k rokům před letopočtem jedna přidává přívlastek před Kristem nebo před křesťanskou érou.

Žádná z těchto ér neobsahuje rok nula, i když v astronomickém systému a ISO 8601 obsažen je.

Zkratka našeho letopočtu nebo let před naším letopočtem je n. l. nebo př. n. l. V angličtině jsou tyto zkratky CE nebo BCE (common era nebo before common era). Tyto zkratky jsou někdy psány malým hůlkovým písmem.

Označení náš letopočet někteří preferují jako neutrální alternativu ke zjevně křesťanskému léta Páně (anglicky AD) a před Kristem (anglicky BC), neboť neobsahuje křesťanská označení Ježíše jako Kristus nebo Pán. Jiní kritizují označení našeho letopočtu a před naším letopočtem jako zbytečnou snahu o politickou korektnost.

Chronologie a notace[editovat | editovat zdroj]

Kalendář označený jako náš letopočet praktikuje systém číslování let od předpokládaného roku narození Ježíše. Tento systém vymyslel roku 525 mnich Dionysius Exiguus a pojmenoval ho léta Páně (latinsky Anno Domini). O dvě století později, anglosaský dějepisec Beda přidal termín "před vtělením našeho Pána" ( latinsky ante incarnationis dominicae tempus), který je identický s termínem před Kristem, které označuje dobu před prvním rokem našeho letopočtu.

Podobně jako v Anno Domini i v tomto letopočtu není používán rok nula s výjimkou astronomického číslování. Tak rok 1 našeho letopočtu následuje přímo po roku 1 před naším letopočtem.

Příležitostně a vzácně se můžeme setkat se zkratkou "e.v." nebo "EV", z latinského "era vulgaris", český překlad by zněl „běžný letopočet“.

Gregoriánský kalendář versus kalendář Juliánský[editovat | editovat zdroj]

Termíny jako náš letopočet, Anno Domini, před naším letopočtem a před Kristem se používají jak v juliánském kalendáři, tak pro datování v gregoriánském kalendáři. Pro moderní datování se používá gregoriánský kalendář, ale pro starší data by měl být určen správný kalendářní systém. Datování v gregoriánském kalendáři je vždy podle našeho letopočtu, ale souběžně s juliánským kalendářem byly více než tisíc let užívány i jiné letopočty.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Někteří američtí akademici na poli vzdělání a historie přijímají značky CE a BCE, a používají ji pro Hebrejské lekce po „více než jedno století“. Svědkové Jehovovi ve svých publikacích také výlučně používají CE a BCE a v poznámkách pod čarou vždy uvádí, že tyto termíny znamenají výrazy „běžný letopočet“ a „před běžným letopočtem“.

Viditelnější používání této éry se objevilo v hlavních muzeích anglicky hovořícího světa: Smithsonian Institution preferuje používání tohoto výrazu, i když jeho používání není po ostatních muzeích striktně vyžadováno. Dále několik tabulek letopočtů preferuje nebo přikazuje jeho používání. Dokonce tento letopočet preferují tabulky některých křesťanských kostelů: např. episkopální diecéze Marylandské nové církve.

Ve Spojených státech stále se stále častěji užívá označení CE/BCE v učebnicích. World almanac (Světový almanach) z roku 2007 byl první edicí, začínající používat éry BCE/CE a ukončující 138 let dlouhé používání tradičních letopočtů BC/AD. Je také používán College Board v jejích historických textech stejně jako v některých publikacích National Geographic Society a United States Naval Observatory. V USA založený televizní kanál History Channel používá notaci BCE/CE v pořadech o nekřesťanských náboženských tématech jako Jeruzalém a Judaismus a používají BC (ale ne CE ani AD) v ostatních případech.

Ve většině postkomunistických zemích včetně České republiky je zavedeno používání našeho letopočtu. Je to důsledek komunistické vlády, která potlačovala veškeré zmínky o církvi. V současné době je tento termín namísto termínů před Kristem a po Kristu u nás používán hlavně ateisty. V katolickém Polsku je však stále používán termín "przed naszą erą" a "naszej ery".

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • S. I. Selešnikov (1974), Člověk a čas – nakl. Práce, Praha
  • Eva Kotulová (1978), Kalendář aneb kniha o věčnosti času – nakl. Svoboda, Praha
  • David Ewing Duncan (2000), Kalendář – vydav. VOLVOX GLOBATOR, Praha, ISBN 80-7207-326-5
  • Marie Bláhová (2001), Historická chronologie – nakl. Libri, s.r.o., Praha, ISBN 80-7277-024-1