Jižní Město

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letecký pohled na Jižní Město
Severní část Křejpského ulice před kompletní rekonstrukcí v roce 2006
Školka v Blatenské ulici v Horních Roztylech
Hotel Kupa na sídlišti Háje

Jižní Město (zkratka JM, slangově Jižák i Jižňák) je komplex panelových sídlišť i jiné zástavby v katastrálních územích Chodov a Háje v městské části Praha 11, na jihovýchodě Prahy v městském obvodu Praha 4. Bývá označováno za největší sídliště v České republice. V sídlištních celcích Jižního Města žije převážná část z téměř 80 000 obyvatel městské části Praha 11. Od roku 1990 (vytvoření samosprávných městských částí v Praze) do roku 1994 se celá městská část Praha 11 (včetně starého Chodova a vilových čtvrtí) nazývala Praha-Jižní Město.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po 2. světové válce začala v Praze výstavba sídelních celků nazývaných sídliště. Mezi dalšími, jako na pankrácké pláni a v Krči, byly v šedesátých letech 20. století vytipovány volné plochy pro Jižní Město. Následně byla v těchto katastrech rozvržena rozsáhlá zástavba.[1] Po víceleté přípravě se začalo stavět v roce 1971 v Hájích. Zástavba směřovala k Chodovu, který mezitím již na více místech protnuly jiné velké stavby: stavba dálnice D1, vodovodu pro Prahu ze Želivky a výstavba páteřních komunikací, spojujících hlavní město se středními Čechami. Velký nedostatek bytů v Praze vedl od roku 1976 k jejich předávání hned po dokončení, kdy ještě chyběla základní úprava okolí domů a tzv. občanská vybavenost (obchody, základní i mateřské školy apod.) Dnes legendární doba holínek a bláta (známá i z Proseku a z jiných sídlišť), je umělecky zaznamenána mj. ve filmu Věry Chytilové Panelstory.

Počet obyvatel Jižního Města rychle vzrůstal. Rostly také mateřské a základní školy (měly ve třídách velké počty žáků, učilo se na směny), samoobsluhy, stavěla se zdravotní střediska. Po diskusích o dopravním připojení území k ostatní Praze zvítězila již dříve uvažovaná výstavba prodloužení linky C metra a návazných autobusů. 7. listopadu 1980 byla do Jižního Města až do Hájů přivedena trasa metra II. C. Zvolená kombinace dobře funguje dodnes. V Jižním Městě I., které samotné lze považovat za pražskou čtvrť, vznikly s ohledem na jeho lidnatost ještě čtvrtě - části (Nové) Háje, (Nové) Litochleby, Opatov, nové části Chodova a Chodovce. Propojily se s okolní starší zástavbou.

Od konce 70. let minulého století probíhala západně od dálnice D1 výstavba Jižního Města II, a to od jihu k severu (Horní Kunratice, Horní Roztyly). Dala za pravdu autorům výstavby prvních dvou stanic prodlouženého úseku trasy metra směrem od Kačerova. Jižní Město ještě dnes není zcela dostavěno.[1] Vedle kultivované zeleně nabízí několik prostor nejasné přechodně zeleně, kde je od počátku předpokládána dosud neuskutečněná zástavba. V posledních letech (rok 2012) vyrůstá zástavba v Milíčově.[2]

Rozměry Jižního Města, v prvním desetiletí jeho existence předávání bytů při ještě nadlouho nedokončené úpravě okolí domů, původní ochuzená barevnost fasád a souběžně snaha tehdejších oficiálních míst mluvit o Jižním Městě jako o velkém úspěchu socialismu, přispívaly k tehdejším kritickým pohledům a vyjádřením o něm. Dnes již je pro obě části Jižního Města typická uliční a kultivovaná parková zeleň s množstvím dorostlých a dorůstajících stromů a od 90. let 20. století se uskutečňuje rozsáhlý program regenerace domů.[1] V programu je sledována také barevnost fasád, zejména na sídlišti Jižní Město I. (Jižní Město II. bylo rozlišováno barevně od prvopočátku). Jižní Město nabízí celou škálu prodejen a jiných obchodních míst, restaurací, hotelů, sportovních, kulturních a zábavných organizací a zařízení. Největším střediskem obchodů a navazující nabídky je obchodní Centrum Chodov. Z kulturních zařízení jsou známy zejména kulturní středisko Chodovská tvrz a Kulturní centrum Zahrada. Sport nabízí Jihoměstská sportovní hala, Horohala s nejvyšší lezeckou stěnou v republice[zdroj?] a další specializované haly i otevřená hřiště. Jednou z výhod pro obyvatele a návštěvníky Jižního Města jsou také blízké a těsně za hranicemi městské části dobře dostupné příměstské lesy a Milíčovský vrch.

Části a jejich historie[editovat | editovat zdroj]

Jižní Město dělí dálnice D1 na dvě části: Jižní Město I leží na východ od ní, novější Jižní Město II na západ.

Jižní Město I[editovat | editovat zdroj]

Historie Jižního Města se začala psát v roce 1964,[1] kdy byl katastr Chodova a Hájů vybrán a schválen jako nejvhodnější místo pro výstavbu rozsáhlého celku. Nezávisle na tom byl přes chodovský katastr stavěn a v roce 1971 otevřen 1. úsek dálnice D1 z Prahy do Mirošovic). Dálnice spolu s páteřními komunikacemi, vedenými k ní od Hostivaře a Spořilova, narušily dosavadní tradiční urbanistické řešení prostoru, vážně zatěžují životní prostředí a dálnice dělí i obě základní části Jižního Města jako bariéra. 1. září 1971 poprvé vyjely bagry a buldozery do ulic a polí Chodova a Hájů. Začínalo se skrývkou ornice a technickými sítěmi. Sídliště se stavělo od východu, jako první se stavěly Háje.

Jižní část Hájů u Milíčovského lesa

Se stavbou domů bylo započato v roce 1973 (Plickovou ulicí) a v roce 1976 byla už část sídliště dokončená. Při stavbě samotných betonových domů nebyl, tak jako téměř nikde v republice, brán příliš ohled na estetický vzhled,[3] což je ale typický znak pro všechny panelové domy ze 70. let 20. století.[zdroj?] Postupně přibývaly další obytné soubory jako např. Litochleby a Opatov.

V rámci Jižního Města I se rozlišují tyto celky:

 • Háje – oblast východně od ulic U modré školy a Novomeského, jižně od Hviezdoslavovy a Výstavní ulice, na území Hájů. Centrem sídliště vede východní část Opatovské ulice, přirozenými centry jsou stanice metra Háje (původně Kosmonautů) s autobusovým terminálem a o něco východněji náměstí Kosmonautů a autobusové zastávky Horčičkova. Na jižní straně se sídliště rozkládá až k okraji Milíčovského lesa a rybníků. Dominantní stavbou sídliště Háje je hotel Kupa, dvojice panelových věžáků propojená v horní části mostním přechodem a opatřená na jednom z objektů hodinami.
 • Opatov – oblast jižně od Centrálního parku, podél západní části Opatovské ulice na území Chodova. Navazuje na sídliště Háje na jeho západní straně. Jeho osou je západní část Opatovské ulice, na jihu za parkovým pásem s elektrickým vedením navazují Kateřinky, které již patří k Újezdu. Také v tomto sídlišti jsou nejvyššími stavbami věžové hotelové domy Opatov a Veritas.
 • Litochleby – souhrnné označení pro zástavbu severně od Centrálního parku. Tvoří jej skupiny panelových domů v Chodově v okolí Litochlebského náměstí (severozápadně, severovýchodně a jihovýchodně), na něž na východní straně navazuje sídlištní pás po obou stranách Hviezdoslavovy ulice až k ulicím U modré školy a Prašná. Dále sem náleží panelová zástavba mezi ulicemi Hviezdoslavova a Květnového vítězství (Chodov), mezi ulicemi Květnového vítězství a Mírového hnutí (Háje). Litochleby podle některých zahrnují ještě zástavbu rodinných domků v okolí ulice Květnového vítězství a vzdálenější celek panelových domů kolem západní části ulice Donovalská, tedy zejména mezi ulicemi Mírového hnutí a Donovalská a pás mezi ulicí Benkova a Chodovskou tvrzí, táhnoucí se od západu až k Litochlebskému náměstí.

Mezi jižním okrajem Hájů a Milíčovským vrchem, v katastrálním území Háje, od hranice Chodova a Újezdu až k Červené škole, vyrůstá obytný soubor Milíčovský háj, někdy nazývaný též obytný soubor Milíčov.[4] Soubor má zaujímat asi 15 hektarů a pojmout zhruba 2200 obyvatel.[5] Je budován po částech: první část, tvořená třemi dvojdílnými budovami o 4 až 6 podlažích, jejichž dvě sekce jsou vždy spojeny jen polopodzemním podlažím, se 163 byty a 167 místy v podzemních garážích, se nazývá Milíčovský háj - sever (případně jen Milíčov - sever) a byla zkolaudována 23. března 2009.[6] Druhá, rozsáhlejší část nese název Milíčovský háj - jih a východ a výstavba započala v roce 2010. Oba celky buduje Skanska.[4] Kácení dřevin a výstavba inženýrských sítí v souboru Jih a východ byly zahájeny 1. února 2010.[7] V souboru Jih a východ má být 27 domů o 36 sekcích, s celkem 120 byty, z toho 66 bytů v nízkoenergetických viladomech,[7] jiný zdroj uvádí pro soubor Jih a východ cílový stav 750 nových bytů.[5] Jižní část má tvořit 19 domů o 26 sekcích, v její jižní řadě mají být převážně třípodlažní viladomy a v její severní řadě čtyř až pětipodlažní domy.[5] Výstavba společnosti Skanska negativně zasáhla biotyp stovky silně a kriticky ohrožených živočichů. Nejvyšší správní soud v květnu 2013 potvrdil zrušení Výjimky z ochrany kriticky a silně ohrožených živočichů Městským soudem v Praze.

Sídliště Chodov
Jírovcovo náměstí

Jižní Město II[editovat | editovat zdroj]

Výstavba byla zahájena v roce 1979.[1] Při řešení tohoto celku se tvůrci částečně již vyvarovali přístupů při výstavbě a obývání Jižního Města I. Od začátku byla k dispozici určitá fungující občanská vybavenost a vnější úpravnost. Jižní Město II je tvořeno 4 soubory odlišenými barevně, které byly stavěny podle uceleného autorského návrhu kolektivu architektů Zeleného a Rothbauerové.[8] Černý a hnědý soubor byly stavěny v letech 19791985, červený a zelený soubor v letech 19841988. Jednotlivé barevné celky dostaly názvy Slunce, Voda, Země a Vzduch a svá loga, zohledněná v řešení slepých štítů, trafostanic, komínů kotelen i orientačního systému.

V Jižním Městě II se rozlišují tyto celky:

 • Horní Roztyly: oblast jižně od Ryšavého ulice, jejímž centrem je Pošepného náměstí, u nějž se nachází škola a obchodní dům Chrpa. Při okraji zástavby jsou autobusové zastávky Petýrkova a Dědinova a nedaleko od severního okraje je stanice metra Roztyly. Zástavba je orientační symbolikou rozdělena na „červenou“ a „zelenou“.
 • Horní Kunratice: celek obklopený ulicemi Roztylská a U Kunratického lesa. V nitru zástavby leží Jírovcovo náměstí, v jehož okolí se nacházejí školy a kulturní centrum Zahrada. V severním cípu se nachází stanice metra Chodov, obchodní areál Centrum Chodov a obchodní dům Růže. Na západním okraji zástavby jsou rozmístěny autobusové zastávky Petýrkova, U Kunratického lesa, Volha, Na Jelenách a Jarníkova. Orientační symbolikou je zástavba rozdělena na „hnědou“ a „černou“.

Druhý hnědý soubor, ležící na severní straně ulice Ryšavého, východně od stanice metra Roztyly, severně od autobusové zastávky Dědinova a jižně od ulice 5. května (pokračování dálnice D1), se označuje jako Roztyly. Stavěn byl v letech 19891991. Domy jsou zde nižší a koncepce se vrací ke čtvercovým blokům se skrytými vnitrobloky.

Na Jižní Město II na jihu navazuje areál vysokoškolských Kolejí Jižní Město, rozložený již na katastru Kunratic.

Na sever od Roztylské ulice byl vybudován tzv. The Park, komplex moderních kancelářských budov.

Sídliště Flora[editovat | editovat zdroj]

Šestou stavbou Jižního Města II měla být část Flora, nacházející se na jih od Jižního Města na území Kunratic. K její výstavbě podle původní koncepce však již nedošlo. O současné podobě sídliště se dočtete v článku Kunratice

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Veřejná doprava[editovat | editovat zdroj]

Páteří dopravního spojení s centrem Prahy je trasa metra C. Cesta do stanice Muzeum jím trvá kolem 18 minut. Stanice metra jsou umístěny tak, že některé části sídliště jsou přímo v jejich docházkové vzdálenosti.

U stanic metra (Roztyly, Chodov, Opatov a Háje) jsou více či méně rozsáhlé terminály pro autobusy. U stanice Roztyly je kromě autobusové otočky MHD, dnes užívané již jen dvěma linkami zejména k obsluze Spořilova, i autobusové stanoviště meziměstských a dálkových linek především na Benešovsko a do jižních Čech, ale odjíždějí odtud i některé linky na Ukrajinu. Stanice Chodov slouží zejména k lokální obsluze Jižního Města II a Chodovce, stanice Opatov má význam pro spojení s Hostivaří a Vršovicemi, autobusovou obsluhu sídlišť Litochleby a Opatov a končí zde i příměstské autobusové linky od Průhonic, Čestlic a Vestce. Stanice Háje slouží kromě místní obsluhy též pro přestup do oblasti Petrovic, Horních Měcholup a Uhříněvsi, od 14. prosince 2008 sem byly převedeny i příměstské linky PID ve směru od Kostelce nad Černými lesy. V blízkosti stanic Opatov a Chodov se nacházejí parkoviště P+R. Významnější obratiště autobusů, s názvem Jižní Město, se nachází ještě u východního okraje sídliště Háje, nad Hostivařskou přehradou.

Tradičně významné a frekventované je autobusové spojení přes Spořilov a Bohdalec do Vršovic. Tato trasa bývá zmiňována v rámci Prahy jako první při úvahách o zavedení výraznější preference autobusové dopravy ve stylu metrobusů. Frekventované jsou rovněž autobusové trasy směrem do Hostivaře a do Petrovic a Horních Měcholup. Městská část na začátku roku 2008 zveřejnila záměr prosadit do pražského územního plánu tramvajovou trať na Jižní Město ke stanici metra Opatov (ze Spořilova či přes Horní Měcholupy z Hostivaře).[9][10][11][12] Autobusy s návazností na stanice metra zajišťují spojení v rámci sídliště, propojení s některými ze sousedních čtvrtí i svoz cestujících na metro především ze čtvrtí ležících jižně a východně od Jižního Města (Šeberova, Petrovic a Uhříněvsi) a obcí jižně od Prahy (Průhonice, Čestlice, Vestec).

Nejbližšími železničními tratěmi jsou trať 221 (přímé spojení z Jižního Města mají nádraží Praha-Uhříněves, Praha-Hostivař a zastávka Praha-Horní Měcholupy) a trať 210 (nejbližší stanice Praha-Krč). Pro obsluhu Jižního Města mají minimální význam.

Dálnice D1 odděluje Jižní Město II od starší části Jižního Města

Silniční síť[editovat | editovat zdroj]

Mezi oběma částmi sídliště vede dálnice D1 směrem do Brna, v opačném směru přecházející v Severojižní magistrálu, která zajišťuje přímé spojení do centra.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Jižní Město obklopují Spořilov, Kačerov, Michelský les, Kunratický les, Kunratice, Šeberov, Újezd-Kateřinky, Milíčovský les a za ním Křeslice, Petrovice, Lesopark Hostivař a sídliště Košík, sídliště Slunečný vrch a Chodovec, krom toho se prolíná s nesídlištní zástavbou Chodova a Hájů.

V blízkosti Jižního Města se tedy nachází množství městských lesů parkového typu. Blízká Hostivařská přehrada je největší přírodní koupaliště v Praze, mimoto se v oblasti Milíčova, Hrnčířů a Kunratic nachází množství rybníků, z nichž některé jsou vhodné i k rekreaci a některé jsou chráněnými územími.

Sousední čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e Vznik Jižního Města [online]. Praha 11, 2005-11-21, rev. 2011-08-15, [cit. 2012-01-15]. Dostupné online.  
 2. Milíčovský háj - jih, 1. etapa [online]. Skanska, [cit. 2012-01-15]. Dostupné online.  
 3. LUKAVEC, Jan. "Odcizenost, beton, chlad?" - O duchovní tváři největšího českého panelového sídliště [online]. Normalizace, 2009-12-14, [cit. 2011-12-15]. Kapitola O Michalu Davidovi a ufonech. Dostupné online.  
 4. a b Obytný soubor Milíčov, oficiální stránky městské části Praha 11
 5. a b c Obytný soubor Milíčovský háj - jih a východ – Myslete ekologicky i ekonomicky, realitní web Pohodlíčko, nedatováno
 6. obytný soubor Milíčovský háj - sever, web Skanska reality
 7. a b Stavba Obytný soubor Milíčovský háj jih a východ zahájena, web městské části Praha 11, 1. 2. 2010
 8. Horní Roztyly, web Prahy 11
 9. Tramvaj na Jižní Město Informační web ODS Praha 11
 10. Tramvaje možná pojedou na „Jižák“ Lidové noviny 16.6.2008
 11. Podpora ekologicky příznivé povrchové dopravy Tiskové zprávy Magistrátu hl. m. Prahy, .ppt, snímek 8, Nové tramvajové tratě do roku 2015, Spořilov – Chodovec - Opatov
 12. Tramvají na Jižní Město? Metropolitní expres 5.2.2008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu