Praha 11

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Praha 11
Hotel Kupa a Modrá škola u stanice metra Háje – jednoho z přirozených center Prahy 11.

Hotel Kupa a Modrá škola u stanice metra Háje – jednoho z přirozených center Prahy 11.

Praha 11 – znak
znak
Praha 11 – vlajka
vlajka
městská část hlavního města Prahy
městský obvod: Praha 4
správní obvod (pověřený úřad): Praha 11
katastrální výměra: 9,79 km²
obyvatel: 77 051 (31. 12. 2012)
hustota zalidnění: 8 299[1] obyv./km²
celých katastrálních území: 2
částí katastrálních území: 0
celkem územně tech. jednotek: 2
počet zákl. sídelních jednotek: 2

PSČ: 148 00 (JM II.), 149 00 (JM I.)
adresa úřadu MČ: ÚMČ Praha 11, Ocelíkova 672, 149 41 Praha 4-Háje
podatelna@p11.mepnet.cz
starosta / starostka: Dalibor Mlejnský
Oficiální web: www.praha11.cz/
Praha 11 na mapě
Administrativní centrum The Park na Chodově
O obvodu Praha 11 tvořeném územím Žižkova a části Vysočan v letech 1949–1960 pojednává článek Praha 11 (1949).

Městská část Praha 11 je tvořena katastrálními územími Chodov a Háje a leží na území městského obvodu Praha 4. Vznikla na území spravovaném po připojení k Praze roku 1968 MNV Praha-Chodov, jež mělo identické hranice jako území obce Chodov od roku 1967. V období let 1990-1994 se tato městská část nazývala Praha-Jižní Město.

Praha 11 je od centra Prahy vzdálena průměrně 12 km a je jedním z nejhustěji zalidněných míst v Česku. Velkou část území městské části zaujímají sídliště Jižní Město I. a Jižní Město II., nazývaná lidově Jižňák nebo Jižák, jimiž se zabývá samostatný článek. Samostatné články jsou věnovány i historickým obcím Chodov a Háje.

Správní obvod Praha 11[editovat | editovat zdroj]

Úřad městské části Praha 11 je pověřen výkonem rozšířené působnosti státní správy též pro území dalších městských částí:

Městská část Praha 11 je největší a nejlidnatější částí správního obvodu Praha 11.

Historie Chodova a Hájů[editovat | editovat zdroj]

Území dnešní městské části se skládá z bývalé obce Chodov a osady Háje, které byly ku Praze přičleněny z původního okresu Praha-východ v roce 1968. Obyvatelé Chodova jsou poprvé připomínáni v roce 1185 jako svědci na jiném majetku, náležejícím vyšehradské kapitule. Nejstarší (a jednou z mála) stavbou, které se z původní vesnice zachovaly, je Chodovská tvrz, která podle archeologických nálezů snad vznikla v koncem 13. století jako gotická na téměř kruhovém půdorysu, obklopeném vodním příkopem.

Obec Chodov měla začátkem 20. století 1328 obyvatel, do kterých se počítali nejen obyvatelé osad Litochlebya Chodovec, ale i Šeberov a [Hrnčíře]]. (Šeberov a Hrnčíře se v roce 1909 oddělily). V období první republiky na části chodovského území vznikala tehdejší družstevní výstavbou čtvrť rodinných domů a vilek, dnes "starý Chodov“.

Háje vznikly jako osídlení u dvora, doloženého v 17. století jako "Malý Hostivař". Byly součástí Hostivaře, od roku 1922 samostatnou obcí. Také zde se zachovaly ze staré zástavby zejména mladší rodinné domky z soby první republiky a kaplička sv. Jana Nepomuckého z doby po roce 1841, nyní obklopená panelovými domy. Domy lokality Nové Háje byly zbořeny (okolo roku 1975) kvůli výstavbě metra. Součástí Hájů byl také dvůr Milíčov.

Dnešní Praha 11[editovat | editovat zdroj]

Radnice Prahy 11 sídlí v několika budovách, mimo jiné i v bývalé školce na jihovýchodním okraji sídliště Jižní Město I.

Největší část Prahy 11 zaujímají sídliště Jižní Město I. a Jižní Město II. Jejich historii a současnosti se věnuje článek Jižní Město.

Jižním Městem II. celková výstavba Prahy 11 neskončila. Staví se nová obchodní centra i nové menší obytné soubory. Mezi obchodní centra řadíme hlavně gigantické Centrum Chodov u stejnojmenné stanice metra. Stavělo se v letech 20042005. Otevřeno bylo 9. listopadu 2005. V budoucnu (původní plán hovořil o roce 2010) by mělo být Centrum Chodov rozšířeno ještě o 2 etapy zahrnující administrativní, obchodní i rezidenční prostory a také další podzemní garáže. Nové náměstí dotvoří nové centrum městské části. V těsném sousedství obchodního centra a dálnice D1 se nachází rozsáhlé moderní administrativní centrum The Park (viz foto), kde sídlí známé firmy jako Sony, IBM, DHL, GE nebo Dell.

Význam nejen jako obchodní, ale také jako obytné místo a dominanta okolí měl mít i mrakodrap Poutník u stanice metra Háje, proti kterému ale protestovali někteří místní obyvatelé. Investor od výstavby nakonec (jaro 2007) ustoupil i přesto, že pro nedokončené okolí stanice Háje by mohl být architektonickým přínosem.[zdroj?]

Mezi nové obytné celky patří například sídliště Kulatý Chodovec nebo obytný celek Křtiny v Milíčově. Dnešní Praha 11 je městská část, která má co nabídnout. Ať po stránce kulturní (kulturní centra Zahrada, Dům dětí a mládeže Jižní Město, pobočky městské knihovny Opatov a Jírovcovo náměstí, ale i nákupní, vzdělávací (síť základních a středních škol) a sportovně-rekreační (Kunratický, Milíčovský les a rybníky a síť sportovních hřišť i hal u škol). Územím MČ neprochází zatím tramvajová linka (přestože se o tramvajích v minulosti teoreticky uvažovalo). Na Roztylech vznikla roku 1988 významná autobusová stanice, na Opatově a Háje lze využít příměstských autobusů k přepravě do mnoha i vzdálených míst. Radnice MČ se snaží o přiblížení občanům, pořádá různé akce pro veřejnost, děti i seniory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.czso.cz/xa/redakce.nsf/i/1F7DA7CC16750887C1256F35003F24DA/$File/1100e02b.xls