Ďáblice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

městská část Praha-Ďáblice
katastrální území Ďáblice

Multifunkční dům v centru Ďáblic

Praha-Ďáblice – znak Praha-Ďáblice – vlajka znak vlajka

základní data
kraj a obec: hlavní město Praha
městský obvod: Praha 8
správní obvod (pověřený úřad): Praha 8
datum připojení k Praze: 1968
katastrální výměra: 7,38 km²
obyvatel: 3 483 (31. 12. 2012)
hustota zalidnění: 403 obyv./ km²
počet základních sídelních jednotek:

poštovní směrovací číslo: 182 00
adresa úřadu městské části: Květnová 553/52, 182 00, Praha 8
starosta / starostka: Miloš Růžička

Oficiální web

E-mailová adresa

Praha-Ďáblice na mapě

Ďáblice (německy Teufelstadt) jsou katastrální území Prahy, tvořící území městské části Praha-Ďáblice. Původně se jednalo o samostatnou vesnici, která byla roku 1968 připojena k Praze. Je zde evidováno 64 ulic a 853 adres. K 31. prosinci 2012 zde žilo 3 483 obyvatel. Hlavní ulice se jmenuje Ďáblická.

Do území Ďáblic spadá Ďáblický háj, kde je vrch Ládví (359 m n. m., přírodní památka Ládví) a hvězdárna Ďáblice. Na území Ďáblic (směrem k Březiněvsi) je skládka Ďáblice celopražského významu.

Podle Ďáblic se jmenuje sídliště Ďáblice, které však leží na území Kobylis v městské části Praha 8. Velký Ďáblický hřbitov leží na území Střížkova, stejně jako tramvajová smyčka Sídliště Ďáblice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území Ďáblic bylo nalezeno osídlení již z doby bronzové. První písemná zmínky však pochází z roku 1253, kdy místní statek vlastnil řád křížovníků s červenou hvězdou. Ďáblice se původně nazývaly Davlice, což bylo odvozeno od jména Davel.

V roce 1968 byly Ďáblice připojeny ke Praze.

V Ďáblicích byl v roce 1953 postaven první pražský panelový dům, na adrese U Prefy 771/25. Autorem nového skeletopanelového systému T16 byl Miloslav Wimmer, který také patřil k prvním obyvatelům domu. Dům má tři podlaží (přízemí a dvě patra) a v nich 13 bytů 3+1. Má sedlovou střechu s mírným sklonem, ozdobnou římsu a panely kryté omítkou. Projekt byl podán roku 1948. Oponentní statický posudek zpochybňoval stabilitu stavby, avšak Stanislav Bechyně potvrdil bezpečnost skeletu. Obyvatelé se do domu nastěhovali 1. července 1955.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

ŠITTLER, Eduard; PODLAHA, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Karlínském. Praha : Archeologická komise při České Akademii císaře Františka Josefa pro vědy..., 1901. Dostupné online. - kapitola Ďáblice, s. 173-174.  

Kulturní památky[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Praze#Ďáblice.
  • výklenková kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého
  • zámek
  • pomník
  • Battistova cihelna

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. První panelák v Praze slaví 55 let. Stále nabízí komfort a je příjemně lidský, iDnes.cz, 1. 7. 2010, ČTK, web (Lenka Weberová)

Kategorie Ďáblice ve Wikimedia Commons