Přeskočit na obsah

Lokomotiva 169

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Lokomotiva hlavička Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva patička

Lokomotiva řady 169 byla elektrická prototypová lokomotiva na stejnosměrný proud vyrobená v jediném kuse plzeňskou firmou Škoda v roce 1987 (tovární typ 85E). Měla se stát základem nové, tzv. III. generace elektrických lokomotiv, jejichž dodávky měly pokračovat plánovanou sériovou výrobou lokomotiv předběžně označených jako řada 170, jejichž výroba se však již neuskutečnila. Během své existence si vysloužila pro své motory přezdívku „Asynchron“.

Konstrukce

Lokomotiva je skříňová, se dvěma koncovými stanovišti strojvedoucího, mezi nimi se nachází strojovna. Má dva dvounápravové podvozky, které byly vyvinuty již roku 1985. Lokomotiva byla původně vybavena pomaluběžnými střídavými asynchronními motory, pro každou ze čtyř náprav jedním, ty byly později zaměněny za rychloběžné. Motory jsou napájeny přes proudový střídač. Kromě vzduchových brzdných systémů a ruční brzdy má lokomotiva i elektrodynamickou brzdu, která měla sloužit v provozu jako hlavní.

Provoz

Lokomotiva nebyla nikdy v majetku ČSD ani ČD, byla těmto společnostem pouze pronajímána. Byla v provozu zkoušena na tratích Praha–Beroun a Praha–Nymburk. Od roku 1991 byla jako pronajatá lokomotiva deponována v depu Nymburk, v roce 1994 byla výrobcem prodána firmě První správkárenská, která ji do roku 1996 pronajímala Českým drahám. Od roku 1997 ji měla v pronájmu firma ČMKS Holding, která ji měla až do roku 2003 odstavenou v České Třebové. Odtud byla přepravena zpět do areálu firmy Škoda Plzeň, kde její komponenty byly využity při vývoji řady 380.

Význam

Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načístpřidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Řada 169 se měla stát základem nové koncepce elektrických lokomotiv Škoda určených pro obnovu lokomotivního parku Československých státních drah. Státní dopravce by tak získal moderní lokomotivy srovnatelné s jinými stroji světové produkce, včetně těch západních. Politické a ekonomické události na přelomu 80. a 90. let však jejich vývoj zastavily. A tak první elektrickou lokomotivou dodanou pro České dráhy od jejich vzniku v roce 1993 je až řada 380.

Externí odkazy