Střídač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Primitivní střídač tramvajového vozu Tatra T3 slouží k periodické změně polarity a tím snížení opotřebení zářivek napájených ss proudem.

Invertor, též měnič nebo střídač je elektrický přístroj, který převádí stejnosměrné napětí resp. stejnosměrný proud na střídavé napětí resp. střídavý proud. Používá se hlavně tam, kde je k dispozici zdroj stejnosměrného napětí, ale pro další účely je výhodnější střídavé napětí. Moderní oblastí použití je připojení fotovoltaických článků, tedy typických stejnosměrných zdrojů, do elektrorozvodné sítě. Klasickým použitím je napájení běžných spotřebičů (230 V/50 Hz) z běžných akumulátorů a to jak jako zdroje v podmínkách mimo dosah sítě (např. chata), tak jako nouzového záložního zdroje (např. UPS).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Měnič ve fotovoltaické elektrárně ve Speyeru v Německu (v pozadí řeka Rýn).
Přehled měniče

Střídače se používají běžně i v železniční dopravě u elektrických trakčních vozidel vybavených asynchronními motory, které jsou napájeny ze stejnosměrné napájecí soustavy 3 kV. V Česku například u jednotek Pendolino, elektrické jednotky 471 nebo u tramvaje ForCity (Škoda 15T).