Střídač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Měnič ve fotovoltaické elektrárně v německém Speyeru

Invertor, též měnič nebo střídač je elektrický přístroj, který převádí stejnosměrné napětí resp. stejnosměrný proud na střídavé napětí resp. střídavý proud. Popřípadě i obráceně .Základním prvkem těchto zařízení jsou IGBT popř. Mosfet tranzistory.Jedna se o technologii polem řízených tranzistorů které jsou rychlejší výrazně méně ztrátový a dokáží pracovat s vyšími proudy a napětí.

Fotovoltaické střídače síťové (on grid)

Přeměnují velmi nestabilní a měkké stejnosměrné napětí z fotovoltaických panelů a starají se o jejich optimální využití a nastřídání do rozvodné sítě s využitím tz. MPPT bodu.

Dělíme je na jednofázové 230V AC ( jednotky kW)

nebo třífázové od jednotek do typicky 100 kW v sítích 400V AC (mají vestavěný 3f.transformátor)

nebo velké centrální střídače většinou stovky kilowat.Tyto střídače využívají speciální napěťové hladiny např. 290V, 315V, 375V.... AC většinou vytvořené VN transformatorem nachazejici se v jejich blízkosti .Tyto střídače se používají nejčastěji na velkých fotovoltaických elektrárnách.Napájecí napětí je stejnosměrné a může dosáhnout i k 1000V DC

střídače invertory DC/AC

Použití ve vozech,karavanech,jachtách slouží k získání střídavého napětí 230V z akumulatoru.Vykony se pohybují do jednotek kw s nízkou přetižitelnosťí a časem v řádu stovek milisekund.Jejich obdobou je fotovoltaicky ostrovni stridac.

Fotovoltaicke střídače ostrovní (off grid)

Využívají stejnosměrnou energii z akumulátorů nejčastěji 12V , 24V , 48V a přeměnují ji na běžně používanou střídavou síť u nás 50Hz 230V (jednotky kw) nebo i třífázovou 400V 50Hz(desítky kilowat).Výstupní napětí bývá obvykle sinusové, ale u jednofázových střídačů se používají i levnější řešení s méně vhodnějším obdélníkovým či lichoběžníkovým signálem.

Tyto ostrovní střídače se využívají místech kde není zavedena elektřina proto je nazýváme ostrovní a nebo tam kde je síť oddělena od distribuční.Oproti klasickým střídačům používaných v automobilech vynikají svojí robustností, hmotností a tím i vysokou přetižitelností.U kvalitních střídačů jejich přetižitelnost bývá typicky 200% po dobu desítek sekund .

Fotovoltaicke střídače též označované jako hybridní navíc umějí volitelně nabíjet akumulátory z Fotovoltaického pole ( fotovoltaických panelů) popřípadě jiného zdroje (větrná turbína,vodní turbína,TEG-termoelektrický generátor) a případné přebytky energie i dodávat do sítě pokud jsou touto funkcí vybaveny.

Jejich předností je, že jsou připojeny k síti 230v popřípadě druhé 230v z elektrocentrály a můžou volit mezi režimy napájení.Například vybitý akumulátor = nedostatek energie z fotovoltaickeho pole - přepojí by-pas bez přerušení dodavky do síťě.( to samé dokáží udělat i v případě jejich poruchy) nebo v případě výpadku el.sítě se chovají jako velká ups .Některé si dokáží i nastartovat elektrocentrálu.

DC Měniče napětí

Používají se ke změně hladiny napětí. Například v nakladních automobilech z 24V dc na 12V dc nebo i naopak.

Svařovací Invertory

Převádí střídavé napájení ze sítě obvykle 230V nebo u větších 3f 400V na stejnosměrné malé napětí obvykle kolem 20V - 30V při svařování s proudem ve stovkách ampér.

Bodovací invertor

Obdobně jako svařovací invertor jen s tou změnou, že zde je vyžadován vyskoký proud řádově jednotky až desíkty kiloampér s napětím v jednotkách voltů.Rozdíl od bodovacího transformátoru je v tom, že průběh proudu při bodování je možné měnit,případně řídit a sledovat dodanou energii do místa sváru.

galvanizační měnič (invertor)

Podobně jako svařovací invertor převádí střídavé napájecí napětí na stabilizované řízené stejnosměrné.Napětí bývá v řádech jednotek až desítek voltů.Velikost proudu na výstupu je závislá od plochy galvanizovaneho materiálu druhu lázně .typicky se jedna o desitky Amper.U vetších galvanizačních linek se tyto hodnoty pohybují i v řádu stovek ampér.

UPS

Součástí upsky je střídač který v případě výpadku napájecí sítě po omezený čas dodává elektrickou energii nastřídanou z vlastního akumulátoru.

invertor pro přenos energie.

Střídavou elektrickou energii je možné přenášet výhodně na linkách velmi vysokého a ultra vysokeho napětí z hlediska jeji jednoduchosti a možnosti transfornace.Avšak pokud se jedná o přenos velkého množství energie na vysokou vzdálenost řádově tisíc kilometrů tak z ekonomickeho hlediska je výhodnější elektrickou unergii usměrnit přenést jako stejnosměrnou o hodnotě milionů Voltů a na konci ji znovu nastřídat tak jak to umí invertorové střídače například ve fotovoltaice.Tímto způsobem se sníží ztráty při přenosu a lze použít i méně vodičů. Typicky jen 2 .*( i jen jeden při využití země jako zpětného vodiče)vedení)

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Střídače (frekvenční měniče ) se používají běžně i v železniční dopravě u elektrických trakčních vozidel vybavených třífázovými asynchronními nebo synchronnímy motory které jsou napájeny ze stejnosměrné napájecí soustavy obvykle 3 kV, ojediněle 1,5kV nebo střídavé napájecí soustavy 25kV.

Některé vozy jsou doplněny o takzvané rekuperační frekvenční měniče které dokáží brzdnou energii vracet zpět do sítě.

Například u jednotek Pendolino, elektrické jednotky 471

Tramvaje ForCity (Škoda 15T) používají pro napájení stejnosměrnou napájecí síť o napětí 600V DC.

Dříve pro regulaci trakčních motorů byly používány stejnosměrné tyristorové měniče a stejnosměrné komutátorové motory.

Frekvenční měniče používají také trolejbusy napájené izolovanou sítí IT 600V DC (ojediněle napájení IT 750V DC ) nebo nové vagony metra které používají napětí 750V DC.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]