Přeskočit na obsah

Lokomotiva 363.5

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Lokomotiva hlavička Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva patička Vícesystémová elektrická lokomotiva řady 363.5 vznikla rekonstrukcí stejnosměrných lokomotiv řady 163. První stroj byl svému objednavateli ČD Cargo předán po rekonstrukci v Pars nova v Šumperku dne 24. května 2011.

Technické řešení

Hlavní smysl rekonstrukce spočívá v modernizaci stroje, dosazení nových trakčních měničů, vícečlenného řízení a umožnění jeho provozu i na tratích s napětím 25 kV (50 Hz), které se nachází v jižní části České republiky. Životnost lokomotiv tím byla prodloužena nejméně o 20 let. Zvenku jsou lokomotivy této řady jasně odlišitelné podle zaslepených bočních kulatých oken a detailů na střeše.

Vznik

O provedení rekonstrukce strojů řady 163 na řadu 363.5 bylo rozhodnuto v roce 2008 a zakázku získala firma Škoda Transportation ve spolupráci s dceřinou firmou Pars nova. První lokomotivy 163.031 a 004 (nově 363.501 a 502) byly k modernizaci přistaveny na počátku roku 2010 a do roku 2012 bylo postupně přestavěno všech třicet strojů původní řady 163, která tímto u ČDC zanikla a v provozu tak zůstaly pouze rekonstruované lokomotivy. V roce 2015 si však ČDC od osobní divize několik lokomotiv pronajalo (výměnou za stroje řady 363) a uvažuje i o jejich odkupu.[1]

Provoz

Všechny stroje jsou zatím přiděleny SOKV České Budějovice. Jejich akční rádius je v podstatě po celém Česku, na severu zajíždí až do Děčína, odkud vedou kontejnerové vlaky na Slovensko (případně ještě dále), vyskytují se také na Plzeňsku, Brněnsku i na severní Moravě. Přestože prioritním posláním vícesystémových lokomotiv je doprava vlaků přes styky trakčních soustav, řada 363.5 je používána i na jiných výkonech, včetně dopravy uhelných vlaků ze severočeské hnědouhelné pánve či místních výkonů na Ostravsku. Ve dvojicích (spojené na kabel vícečlenného řízení) pak dopravují těžké vlaky na sklonově náročnějších tratích, např. Beroun–Plzeň–Cheb, Chomutov–Cheb, Praha–České Budějovice aj.

Po úspěšném schvalovacím procesu jsou tyto lokomotivy od března 2013 pravidelně provozovány také na území Slovenska a Maďarska. Bez přepřahu tak vozí rudné vlaky z chorvatsko-maďarské pohraniční stanice Gyékényes do českých stanic Ostrava-Bartovice a Petrovice u Karviné.[2] S kontejnerovými vlaky také zavítají na terminál v Hanisce pri Košiciach. Nejnověji se také řada 363.5 začala objevovat až v Rumunsku, a to v pohraniční stanici Curtici.

Galerie

Reference

  1. ČD Cargo opět provozuje lokomotivy řady 163 http://spz.logout.cz/novinky/novinky.php?poradi=1616
  2. ŠTEFEK, Petr. Přepravu železné rudy z Bosny opět zajišťuje ČD Cargo. Stránky přátel železnic [online]. Březen 2013 [cit. 2013-05-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy