Lokomotiva 122

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Lokomotiva hlavička Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva patička


Elektrická lokomotiva 122.002 v novém barevném schématu společnosti ČD Cargo.
Lokomotiva 122.002 ještě v původním nátěru s nákladním expresem v Praze-Horních Měcholupech.

Lokomotiva řady 122 je elektrická lokomotiva pro stejnosměrný napájecí systém určená pro nákladní dopravu. Vyráběla ji plzeňská firma Škoda v roce 1967 s továrním označením Škoda 57E. Patří k československých elektrickým lokomotivám tzv. I. generace. Postupující elektrifikace železnic v Československu si v 60. letech vynucovala dodávky dalších typů lokomotiv vývojově vycházející z první poválečné série stejnosměrných strojů pozdější řady 140.

Konstrukce

U řady 122 je použita ocelová skříň se dvěma koncovými stanovišti strojvedoucího, do nichž je vstup z venku na rozdíl od starších řad z obou stran. Jsou použita nová čela s odlišnými světly i světlometem a na boku ozdobný plát, jenž byl v původním nátěru zdůrazněn bílou barvou. Mezi stanovišti se nachází strojovna se čtyřmi bočními okny na každé straně. Pohon zajišťují čtyři trakční motory, pro každou nápravu jeden.

Provoz

Všech 55 kusů bylo dodáno do lokomotivního depa Ústí nad Labem, ve kterém zůstaly bez jakýchkoli přesunů dodnes (dnes jako SOKV v rámci společnosti ČD Cargo). V 60. letech sice sloužily také v osobní dopravě, vozily osobní vlaky z Děčína do Lysé nad Labem nebo i na trati z Ústí do Mostu. Zajímavé bylo též jejich nasazení na rekreačních rychlících, které jezdily z NDR k letoviskům u Černého moře. S těmito vlaky jezdily z Děčína do Kutné Hory. Většina jejich nasazení ale probíhala a probíhá v nákladní dopravě. Stěžejním výkonem bývala vozba uhelných vlaků z Třebušic. S těmito vlaky zajíždějí k elektrárnám Opatovice, Chvaletice (železniční stanice Řečany nad Labem) a Mělník (železniční stanice Hněvice). V 90. letech počet uhelných vlaků poklesl v souvislostí s plynofikací domácností a tepláren. O to více se však objevují na jiných vlacích, včetně kontejnerových nákladních expresů a ucelených vlaků s automobily. Vozební ramena se ve srovnání s 90. lety značně protáhla, kromě okolí Prahy a východních Čech zajíždějí až na Moravu a do Slezska.

Přes své stáří jsou stále nosnou řadou u ČD Carga a nákladní dopravu si bez nich stále není možné představit.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lokomotiva 122 na Wikimedia Commons