Lokomotiva 151

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o řadě 151 ČD. O řadě 151 CFR pojednává článek CFR řada 151.

Šablona:Lokomotiva hlavička Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva patička

Lokomotiva řady 151 je elektrická lokomotiva Českých drah vzniklá modernizací (typové označené Škoda 65Em) strojů řady 150 vyrobených firmou Škoda Plzeň (Škoda 65E). Má přezdívku „potkan“, „krysa“ či případně „banán“ (podle dnes již zanikajícího zeleno-krémového nátěru). Tato lokomotiva o výkonu 4000 kW a vybavená odporovou regulací je určena pro vozbu těžkých rychlíků na systému stejnosměrného napětí 3000 V. V současnosti je tato řada jednou ze tří řad ČD s maximální rychlostí 160 km/h nebo vyšší. Tyto lokomotivy jsou nasazovány především na vlacích kategorie Expres, InterCity a EuroCity na trase Ústí nad Labem - Praha – Ostrava - Košice. Do prosince 2013 byla tato lokomotivní řada dislokována v DKV Praha, PJ Praha Vršovice. Nyní však již jezdí pod hlavičkou DKV Olomouc, PJ Bohumín.

Průběh modernizace

První zrychlení řady 150 proběhlo v roce 1992 na základě požadavku Výzkumného ústavu železničního. Při něm byl pouze upraven převodový poměr, dosazeny tlumiče vrtivých pohybů a další zařízení potřebná pro provoz rychlostí 160 km/h. V té době se však již začalo uvažovat o mnohem rozsáhlejší modernizaci. Jako první byla k této modernizaci přistavena poslední vyrobená lokomotiva 150.027. Provedené úpravy spočívají ve změně převodového poměru, dosazení tlumičů vrtivých pohybů, bezpečnostních skel, náhradě původních dvou kompresorů jedním novým, výměně baterií, dosazení kovokeramických brzdných destiček a provedení dalších modifikací. Modernizace probíhaly do roku 2002 ve Škodě a ČMŽO, celkem bylo takto upraveno 13 lokomotiv. Po zničení lokomotivy 151.018 bylo v roce 2008 rozhodnuto o modernizaci stroje 150.023 za využití některých dílů ze zničené lokomotivy.[1] Nově vzniklá 151.023 obdržela při opravách „retro“ nátěr a je tak vyhledávaným cílem železničních fotografů.

Nehody

Z lokomotiv této řady byly po nehodách fyzicky zlikvidovány následující lokomotivy:

Reklamní nátěry

Řada 151 je inzerenty oblíbená pro aplikaci reklamních nátěrů. Lokomotivy vozí důležité spoje, a proto mohou zaujmout velký počet cestujících. Na lokomotivě 151.001 byl od června 2002 aplikován vůbec první reklamní nátěr na lokomotivách ČD. Inzerentem byla společnost ČEZ a lokomotiva propagovala její produkt Duhová energie.[2] Do Prosince roku 2013 propagovala svým nátěrem vlaky EuroCity a InterCity Českých drah. Nyní však již jezdí v korporátním nátěru ČD. Další lokomotivy 151 v reklamních nátěrech:

  • 151.014 Poštovní spořitelna,
  • 151.019 ČEZ.
Pohled na řídíci pult lokomotívy řady 151.

Odkazy

Reference

  1. a b KALIVODA, Jan. Osud vozidel ČD po nehodě ve Studénce. Stránky přátel železnic [online]. Srpen 2008 [cit. 2010-04-21]. Dostupné online. 
  2. KONEČNÝ, Jiří. Lokomotiva 151.001 s reklamou „Duhová energie“. Stránky přátel železnic [online]. Červen 2002 [cit. 2010-04-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lokomotiva 151 na Wikimedia Commons