Lesy, parky a zahrady v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Seznam obsahuje především pojmenované lesy, parky a zahrady v Praze.

Lesy[editovat | editovat zdroj]

Lesy v Praze pokrývaly k 1. lednu 2009 podle městského webu ENVIS cca 5021 hektarů,[1] tj. přes 10 % rozlohy města, web Lesů hlavního města prahy uvádí 4850 hektarů. Všechny pražské lesy jsou zařazeny do kategorie lesů příměstských a rekreačních podle § 8 Zákona o lesích (289/1995 Sb.).[2]

Asi 2645 hektarů[1] (podle Lesů hl. m. Prahy cca 2400 ha[2]) pražských lesů vlastní hlavní město Praha (po vzniku Velké Prahy, v roce 1923, to bylo pouze 400 hektarů – většina pražských lesů je na územích připojených k městu v letech 1960–1974). Vlastnické právo zastupuje Odbor ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy, lesy vlastněné městem obhospodařuje městská organizace Lesy hl. m. Prahy.Výsadbou přibývá přibližně 10 hektarů lesů ročně. Městské lesy jsou doplňovány rekreačními prvky, parkovou výbavou a uvítacími tabulemi s informacemi o konkrétních lesích. Organizace Lesy hl. m. Prahy má ve správě též většinu pražských potoků. Středisko Lesy je členěno na 8 lesnických úseků, spravovaných lesními z hájoven v místě:[2]

Asi 1700 hektarů lesů na území Prahy vlastní stát, obhospodařuje je organizace Lesy České republiky.[2] Mezi ně patří například Klánovický les (Lesní správa Mělník, část na území Prahy zaujímá asi 1000 ha) a lesy Českého krasu v okolí Radotína.

Asi 676 hektarů[1] (podle Lesů hl. m. Prahy cca 750 ha[2]) lesů na území Prahy vlastní jiné fyzické a právnické osoby.[2] Například lesík za depem metra Hostivař patří Dopravnímu podniku hl. m. Prahy.

Významnými lesy v Praze jsou Kunratický a Michelský les, které tvoří jeden celek, nedaleko nich Milíčovský les a Hostivařský lesopark, ve východní části města je rozsáhlý Klánovický les čili Vidrholec, v severní části lesa Ďáblický a Čimický háj, na jihu lesní celky od Modřanské rokle k Cholupicím, menší zalesněná území jsou také v okolí vodních toků (např. Prokopské a Dalejské údolí, Šárka a v členitých územích na levém břehu Vltavy – Motol a Košíře, Nebušice a Přední Kopanina, Chuchelský háj, do oblasti Radotína zasahuje zalesněná část Českého krasu. Jižně od Zbraslavi, v oblasti Baní, zasahuje do Prahy Jílovišťský les, nejsevernější hřeben Brd.

V roce 2003 bylo v Dolních Počernicích a ve Vinoři založeno 7,64 ha nových lesních ploch, v roce 2004 bylo nově zalesněno 5,96 ha (Dolní Počernice, Hloubětín, bývalá skládka Řepy), v roce 2005 3,6 ha v Satalicích.

Parky a zahrady[editovat | editovat zdroj]

Divoká Šárka, jedna z největších pražských přírodních rezervací

Pražské parky a zahrady jsou různého původu. Některé byly či dosud jsou historickými zahradami patřícími k určitému paláci, usedlosti, klášteru, zámku a podobně. Několik parků sloužilo či slouží jako obora, tedy pro chov zvěře. Nejnovějšími jsou městské parky, které jsou buď součástí některých náměstí, nebo jsou vybudovány kultivací zelených ploch v blízkosti sídlišť nebo jiné obytné zástavby. Zvláštními případy pak jsou dvě botanické zahrady a jedna zoologická, a zhruba polovinou své plochy leží na území Prahy dendrologická zahrada v Průhonicích.

Parkový charakter mají také hřbitovy. Nejvýznamnější a nejrozsáhlejší z nich je komplex hřbitovů na rozhraní Vinohrad a Žižkova, jehož hlavní části se nazývají Olšanské hřbitovy a Vinohradské hřbitovy.

Parky a zahrady ve vlastnictví města jsou rozděleny do čtyř kategorií podle významu. Parky I. kategorie spravuje přímo Praha (magistrát), a to, stejně jako lesy, Odbor ochrany prostředí magistrátu, který vznikl v červenci 2007 sloučením Odboru městské zeleně a Odboru životního prostředí. Údržbu zajišťuje prostřednictvím dodavatelských firem. Parky II. a III. kategorie a parkově upravené plochy (IV. kategorie) jsou svěřeny městským částem.

Ve vlastnictví města je jako parky a zahrady evidováno 2649 ha, tedy asi 5 % z celkové plochy města. Z toho 232 ha je zařazeno do I. kategorie, 71 ha do II. kategorie, 188 ha do III. kategorie a 2157 ha do IV. kategorie.

Městskými parky a zahradami I. kategorie jsou Královská obora (Stromovka), komplex zahrad na Petříně a Vrtbovská zahrada, Letenské sady, park na Vítkově a Hradčanské náměstí.

Doba socialismu[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem ve správě původem městských i znárodněných lesů, parků i zahrad byl od roku 1949 komunální podnik Sady, lesy a zahradnictví Praha (SLZ), od 1. ledna 1989 transformovaný na státní podnik (IČ 00063347), od 10. března 1993 v likvidaci.

Hradčany[editovat | editovat zdroj]

Pražský hrad[editovat | editovat zdroj]

Ostatní části Hradčan[editovat | editovat zdroj]

Petřín a Malá Strana[editovat | editovat zdroj]

Zahrady na vrcholu Petřína

Centrum, pravý břeh Vltavy[editovat | editovat zdroj]

Jihovýchod Prahy[editovat | editovat zdroj]

Severovýchod Prahy[editovat | editovat zdroj]

Podhoří v Troji

Severozápad Prahy[editovat | editovat zdroj]

Královská obora, neboli Stromovka

Západ a jihozápad Prahy[editovat | editovat zdroj]

Santoška, socha v parku

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Lesy, ENVIS, Informační systém o životním prostředí v Praze, datováno 28. 7. 2008
  2. a b c d e f Lesy hl. m. Prahy Archivováno 30. 9. 2007 na Wayback Machine (stránky městské správní organizace)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]