Park Maxe van der Stoela

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
park Maxe van der Stoela
Park od severovýchodu, v roce 2016
Park od severovýchodu, v roce 2016
LokalitaHradčany, Střešovice, Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha2,5 ha
Založeno2014
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Park Maxe van der Stoela je park mezi ulicemi Myslbekovou, Patočkovou, Keplerovou a Hládkovem, až po křižovatku se Střešovickou ulicí, na Hradčanech v Praze 6. Od května 2022 nese stejný název i nedaleká tramvajová a autobusová zastávka (dříve Hládkov).

Historie a situace[editovat | editovat zdroj]

Park se rozkládá ve značně členitém terénu na území západního předpolí barokního opevnění Pražského hradu, tedy na šancích. Jeho jižní a východní hranici tvoří cihlové zdi opevnění, armované kamenem. Na jihovýchodní straně do parku zasahuje mohutný trojboký masiv bašty svatého Františka Borgii (X.) a zeď dále pokračuje podél Keplerovy ulice. Na severovýchodní straně tvoří kout Kamenné bašty (XI.).

Velkou plochu parku zaujímá někdejší vojenský hřbitov, založený v roce 1796 jako dělostřelecký, postupně obsazovaný i hroby rodinných příslušníků vojáků a zrušený v roce 1905. Některé jeho náhrobky jsou vsazeny do zdí.

Diagonálně prochází plochou parku někdejší Hradní vodovod, který vedl ze Střešovic od vodojemu v ulici Nad octárnou pod Patočkovou ulicí a na území parku se křížil se Zámeckým vodovodem.[1] Potok Brusnice zde napájí jezírko.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Park zaujímá plochu 2,5 hektarů. Během výstavby tunelu Blanka byla vybagrována velká jáma a odtěženo množství zeminy a navážek, které sem byly ukládány po zrušení hradeb jako navážky a odpad z nové stavební činnosti. Park byl otevřen v roce 2014. Náklady na něj činily 60 milionů korun.[2] Park je osázen množstvím keřů a stromů, protéká jím potok Brusnice, byl zde vybudován i rybník o rozloze 1,5 tisíc m², vyhlídka a rozsáhlé dětské hřiště.[3] Byl součástí výstavby tunelového komplexu Blanka, který prochází pod ním.

Park nese název po nizozemském ministru zahraničních věcí Maxu van der Stoelovi, který byl prvním západoevropským politikem, jenž kontaktoval v Praze Chartu 77, byl mu zde postaven také památník. V Parku bylo vysazeno 4500 keřů, 175 stromů a 3500 trvalek.[2] Prochází kolem něj Mariánské hradby.

Do května roku 2022 se v blízkosti parku nacházela zastávka Hládkov, kterou využívaly tramvaje 25, 43, 97 a autobusy 143. Během května došlo k znovuobnovení tramvajové linky 23, jezdící přes dosud nevyužívanou zastávku Hládkov u Keplerova gymnázia, a původní stejnojmenná zastávka u parku tak byla přejmenována na Park Maxe van der Stoela.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historické hradní vodovody
  2. a b EXNER, Oskar. Nový park Maxe van der Stoela v Praze 6. praha.eu [online]. 2014-09-25 [cit. 2017-06-23]. Dostupné online. 
  3. Dětské hřiště a relaxační zóna v parku Maxe van der Stoela, Praha 6. Výlety a zábava s dětmi. 2015-05. Dostupné online [cit. 2017-06-23]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]