Rajská zahrada (Pražský hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rajská zahrada
Rajská zahrada Pražského hradu
Rajská zahrada Pražského hradu
LokalitaHradčany, Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha0,38 ha
Založenopolovina 16. století
Kód památky11719/1-922 (PkMISSezObrWD) (součást památky Pražský hrad)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rajská zahrada na Pražském hradě je spolu se zahradou Na Valech a Hartigovskou zahradou součástí hradních jižních zahrad. Ze severu je ohraničena hradními paláci, ze západu Hradčanským náměstím, z jihu Zámeckými schody a na východní straně plynule přechází do zahrady Na Valech. V rámci areálu Pražského hradu je od roku 1964 chráněna jako národní kulturní památka České republiky.[1]

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Zahradu nechal v polovině 16. století upravit arcivévoda Ferdinand Tyrolský a později také císař Rudolf II. a posléze i jeho bratr Matyáš; z té doby pochází válcový pavilonek, který stojí na hranici mezi Rajskou zahradou a zahradou Na Valech.[2] Z barokní doby kolem roku 1730 je i kašna ve tvaru čtyřlístku, vytvořená z žehrovického pískovce (původně stávala v zahradě kláštera u sv. Jiří).[3] Z roku 1849 je jižní obranná zeď.

Ve dvacátých letech 20. století prošla zahrada opětovnou rekonstrukcí, jíž vedl Josip Plečnik.[4] Během ní vznikl zdvojený portál se schodištěm, kterým se do zahrady vstupuje od západu z podesty nad Zámeckými schody, a byl instalován dominantní prvek Rajské zahrady – monumentální kamenná mísa spočívající uprostřed travnaté plochy.[2]

Prvky na zahradě[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pražský hrad - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-10-29]. Dostupné online. 
  2. a b LUKEŠ, Zdeněk. ARCHITEKTURA: Rajská zahrada Pražského hradu. Neviditelný pes [online]. 2012-07-03 [cit. 2012-07-17]. Dostupné online. 
  3. Barokní fontána :: Pražské kašny a fontány. www.prazskekasny.cz [online]. 2020-03-29 [cit. 2021-10-29]. Dostupné online. 
  4. Jižní zahrady. Pražský hrad pro návštěvníky [online]. [cit. 2021-10-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]