Jízdárna Pražského hradu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jízdárna Pražského hradu
Jízdárna (foto z Petřínské rozhledny)
Jízdárna (foto z Petřínské rozhledny)
Poloha
Adresa Praha 1, Hradčany, ČeskoČesko Česko
Ulice U Prašného mostu
Souřadnice
Další informace
Kód památky 11719/1-922 (PkMISSezObr) (součást památky Pražský hrad)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jízdárna Pražského hradu nebo také Hradní jízdárna je rozměrná barokní jízdárna, stavba nacházející se v širším areálu Pražského hradu u cesty k Prašnému mostu naproti vchodu do Královské zahrady nad Jelením příkopem. Stavba pochází z roku 1694, kdy nahradila původní starší menší jízdárnu z roku 1572.

Popis a historie objektu[editovat | editovat zdroj]

Při příležitosti pražské korunovace císaře Karla VI. českým králem se 28. srpna 1723 v jízdárně konala premiéra slavnostní opery Costanza e fortezza Johanna Josepha Fuxe. Divadelní scénu v jízdárně vytvořil císařský architekt Giuseppe Galli da Bibiena.
Nádvoří jízdárny

K jízdárně patří také hospodářský dvůr se stájemi pro koně a s původní Rudolfovou bažantnicí, jež byla založena před rokem 1600. Jedná se o relativně mohutnou 92 metrů dlouhou a 40 metrů širokou budovu s půdorysem ve tvaru pravidelného obdélníka s široce klenutou dřevěnou valbovou střechou s malými kruhovými okny.

Stavba byla vybudována na pokyn císař Leopolda I. a z iniciativy prezidenta české komory Františka Josefa Šlika, projektantem stavby se stal pražský architekt Jan Baptista Mathey, stavitelem pak Marco Canevalle. Budova byla určena pro jezdecký výcvik a jezdecké zábavy šlechticů, což připomínají dvě plastiky nacházející se v jejím průčelí. Oproti původnímu stavu dnes na průčelní fasádě chybí císařská říšská orlice, jež byla odstraněna během jedné z následujících rekonstrukcí objektu.

V roce 1760 jízdárna vyhořela a musela projít první rekonstrukcí, kdy dostala nový strop, který se dochoval do dnešních dob.

V pozdějších dobách, kdy jízdárna přestala sloužit svému účelu byla využívána jakožto skladiště. Od roku 1949 slouží jako významná pražská výstavní síň, kde jsou pravidelně pořádány výstavy nejvýznačnějších umělců.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]