Staré purkrabství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Staré purkrabství
Staré (Nejvyšší) purkrabství Pražského hradu
Staré (Nejvyšší) purkrabství Pražského hradu
Poloha
AdresaPraha 1, Hradčany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky11719/1-922 (PkMISSezObrWD) (součást památky Pražský hrad)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Staré či Nejvyšší purkrabství je renesanční budova, která se nachází na Pražském hradě, ve dvoře odděleném zdí s branou od Jiřské ulice. Zadní stranou je obráceno do Zlaté uličky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V přízemí se jedná v jádru o gotickou stavbu původního purkrabství, kde r. 1335 sídlil Karel IV. (tehdy markrabí moravský) se svou družinou během úprav královského paláce. Tehdejší palác, navazující na starší stavbu s románskými základy, tedy musel být značně reprezentativní.

Po požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541 byla v letech 1553-1555 vystavěna stavitelem Giovanni Venturou současná budova. V následujících staletích docházelo k dílčím úpravám a úpravám přístavků. Větší rekonstrukce proběhla v první i v druhé polovině 19. století.

Purkrabství spolu se sousedními Lobkovickými konírnami (Malý lobkovický dům) bylo na počátku šedesátých let 20. století upraveno na Dům československých dětí a doplněno vestavbou na nádvořích purkrabství a sousedních koníren. Po roce 1989 zde sídlila galerie Leica, v roce 2015 byly novodobé vestavby kvůli špatnému technickému stavu odstraněny, zůstala zachována pouze keramická kašna.[1]

Dnes v renesanční budově sídlí Muzeum hraček.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o dvoupatrovou budovu s předsazenou věží a fasádou zdobenou psaníčkovými sgrafity. Uvnitř se nachází dekorativně malovaný trámový strop a soudní místnost byla vyzdobena nástěnnou malbou Šalomounova soudu, která je přenesena do Starého paláce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]