Zámecké schody (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Staré zámecké schody.
Zámecké schody
Zámecké schody
Zámecké schody
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 1
ČtvrťHradčany
Poloha
Začíná naThunovská
Končí naHradčanské náměstí
Další údaje
Typveřejné schodiště
Kód ulice479586
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámecké schody, neoficiálně nazývané též Nové zámecké schody, je veřejná komunikace pro chodce. Spojují Thunovskou ulici na Malé Straně s Hradní rampou na Hradčanském náměstí na Hradčanech jižně od Pražského hradu v městské části Praha 1. Hranice mezi Malou Stranou a Hradčany v horní části ulice probíhá právě tudy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Schody vznikly v místě staré a příkré vozové cesty, která je zde písemně doložena již od roku 1278 a která byla ve středověku známa jako Strmá cesta. Ve 14. století byla tato cesta označována jako Stupně, které byly později přejmenovány na Zámecké schody, od roku 1829 pak Nové zámecké schody a od roku 1870 až dodnes pod oním původním starším názvem Zámecké schody. Jejich současná podoba v zásadě pochází zhruba z poloviny 17. století, upravena byla za první republiky architektem Josipem Plečnikem. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 19701972.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Praha, atlas ortofotomap, vydala Kartografie Praha, a.s., Institut městské informatiky hlavního města Prahy, Geodis Brno, spol.s r.o., ISBN 80-7011-780-X
  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Schody zámecké, s. 942–944. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]