Kostel Všech svatých (Pražský hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel (kaple) Všech svatých
na Pražském hradě
Kostel Všech svatých na Pražském hradě
Kostel Všech svatých na Pražském hradě
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťHradčany
Souřadnice
Všech svatých na Pražském hradě
Všech svatých
na Pražském hradě
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
DiecézeArcidiecéze pražská
Vikariátpražský vikariát
Datum posvěcení1185
Architektonický popis
Stavební slohgotika
Výstavbapůvodní kaple z 12. století, 1372-1386
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
AdresaPražský hrad
Kód památky11719/1-922 (PkMISSezObr) (součást památky Pražský hrad)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel (respektive kaple) Všech svatých na Pražském hradě je gotická, renesančně upravená stavba v areálu Pražského hradu.[1] Organicky přiléhá k východní stěně starého paláce a navazuje na Vladislavský sál. Jeho gotický presbytář je výraznou částí hradního panorámatu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiér kostela Všech svatých (Pražský hrad)
Interiér kostela

Kostel Všech svatých stojí na místě starší palácové kaple z 12. století, která byla vysvěcena roku 1185. Roku 1339 Karel IV. ještě jako markrabí moravský při ní založil kolegiátní kapitulu. Současný kostel byl vystavěn někdy kolem roku 1372 a dokončen před rokem 1386 podle plánů Petra Parléře. Jeho účast dokládá znění nápisu v triforiu "a za svrchu uvedeného času též započal a dokončil chór Všech svatých." Před husitskými válkami byl dokončen jen závěr kostela a založena byla čtvercová loď.

Kostel byl těžce poškozen při velkém požáru Hradu roku 1541, kdy z něho zůstaly jen obvodové zdi. Podle kronikáře Václava Hájka z Libočan byl chór kaple sochařsky vyzdoben a v oknech byly vitráže: "kapla pak výborná Všech Svatých před palácem, kteráž dílem krásným a nákladným někdy císaře Karla draze vystavěna byla a řezbami kamennými i jiným dílem kamenickým draze ozdobena byla a skly převýbornými okrášlena, ta všecka hanebně vnitř i zevnitř vyhořela."[2]

Zbytky původních okenních kružeb se zachovaly v podkroví kostela. Oprava, při níž byla snížena klenba a přistavěna loď, takže se stavba spojila s palácem, byla dokončena roku 1580 na náklad Alžběty Isabely, dcery císaře Maxmiliána II., pozdější francouzské královny, která patrně věnovala i oltářní obraz. Roku 1588 sem byly přeneseny ostatky svatého Prokopa ze Sázavy a roku 1598 vznikl přístup na kruchtu z Vladislavského sálu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednolodní kostel se skládá z gotického chóru a renesanční lodi se dvěma bočními kaplemi. Klenba je z roku 1580, náhrobek svatého Prokopa, původně uprostřed lodi, byl přesunut ke stěně roku 1768. Vnitřní zařízení je barokní, z let 1732 a 1750, kruchta z roku 1732 je patrně dílem K. I. Dienzenhofera. Barokní varhany sem byly přeneseny roku 1969 z kostela ve Skapcích.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hradní kostel Všech svatých dostala církev po vzájemné dohodě. ct24.ceskatelevize.cz [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
  2. FRANTIŠEK, Záruba. Capella regia - kaple Všech svatých na Pražském hradě. In: Castellologica Bohemica XII, 2010, 99-135 [online]. Dostupné online. 
  3. P. Vlček a kol., Umělecké památky Prahy. Pražský hrad a Hradčany. Praha: Academia 2000, str. 64-68.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]