Požár Malé Strany a Hradčan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Požár Pražského hradu. Dobová ilustrace, pohled přes Jelení příkopPrašnému mostu

Požár Malé Strany a Hradčan v roce 1541 byl nejničivější požárhistorii Prahy.

Požár propukl dne 2. června 1541 při opravě střechy paláce Smiřických na Malostranském náměstí. Odtud se rozšířil po Malé Straně a Hradčanech včetně Pražského hradu. Většina domů shořela a poškozen byl i chrám svatého Víta a královský palác včetně kaple Všech svatých a poměrně nedlouho předtím dokončeného Vladislavského sálu a Ludvíkova křídla.

Při požáru shořel archiv desk zemských, pozemkových knih české šlechty, a tím také zanikl důležitý historický pramen českých dějin. Zničení středověké zástavby Malé Strany otevřelo prostor pro uplatnění renesanční architektury a pro scelování parcel za účelem výstavby paláců v blízkosti panovnického sídla. Nové budování města trvalo dlouhá desetiletí a největší zástupce této výstavby, Valdštejnský palác, byl postaven až v letech 1623–1630.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VRTÁLKOVÁ, Anna. Požár Prahy roku 1541 jako brána vstupu renesenance do Prahy.. , 2013 [cit. 2016-07-15]. Bakalářská práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Prof. PhDr. Ivo Barteček, CSc.. Dostupné online.