Kapitulní děkanství (Pražský hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kapitulní děkanství
Kapitulní děkanství
Kapitulní děkanství
Základní informace
Sloh barokní architektura
Poloha
Adresa Praha 1, Hradčany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 11719/1-922 (PkMISSezObr) (součást památky Pražský hrad)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapitulní děkanství (čp. 37) je jedním z historických objektů tvořících celek Pražského hradu. Někdy je též nazýván Mladotův dům.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně renesanční objekt kapitulního děkanství, obsahující v sobě též zbytky románských a gotických konstrukcí nechal v letech 170506 vrcholně barokně přestavět kapitulní děkan Adam Ignác Mladota ze Solopysk. Autorem projektu byl Jan Blažej Santini-Aichel.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Detail fasády

Vznosná sedmiosá dvoupatrová budova je členěna poměrně plochým štukovým dekorem. Pouze rozměrná okna piana nobile jsou opatřena výrazným rámováním v němž se mj. uplatňují v rytmu ABBABBA řazené trojúhelně a segmentově projmuté nadokenní římsy. Střední část budovy vrcholí nízkým trojúhelným štítem, do něhož je vložen segment, v němž je v bohatě formovaných kartuších umístěna trojice znaků metropolitní kapituly, děkanství u sv. Apolináře a děkana Mladoty. Celá, zdánlivě prostá fasáda je řešena značně vynalézavým, invenčně bohatým způsobem typickým pro Santiniho architektonickou tvorbu.

V interiéru se mj nachází v pravé části přízemí sál někdejší kapitulní knihovny s bohatou malířskou výzdobou z roku 1725 od Jana Ezechiele Vodňanského.

Literatura[editovat | editovat zdroj]