Františkánská zahrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Františkánská zahrada
Františkánská zahrada s kostelem Panny Marie Sněžné
Funkce původně klášterní zahrada, městská veřejná zahrada
Lokalita Praha 1-Nové Město, Praha 1 a Nové Město, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha přibližně 190 x 190 m
Založeno 1348 (klášterní zahrada)
Statut veřejné prostranství
Kód památky 39825/1-1048 (PkMnMISSezObr) (součást památky Františkánský klášter)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dětské hřiště

Františkánská zahrada je historický vnitroblokový park na Novém Městě v Praze 1, který se nalézá mezi Jungmannovým a Václavským náměstím v bezprostřední blízkosti kostela Panny Marie Sněžné.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Františkánská zahrada

Přístup do zahrady je možný z Jungmannova náměstí nebo pasáží Alfa vedoucí sem z Václavského náměstí a pasáží Světozor vedoucí z Vodičkovy ulice (obě pasáže se spojují před branou do zahrady), a také průchody z Vodičkovy, z Palackého a z Jungmannovy ulice. Zahrada je celoročně otevřena a zavírá se jen na noc.

Jakožto barokní zahrada francouzského typu s pravidelným půdorysem představuje ojedinělou přírodní enklávu přímo v srdci hlavního města. Uprostřed zahrady stojí čtvercový pavilon, užívaný i jako prodejna, a kolem něho bylinářská zahrádka, ohrazená nízkým plotem. Součástí zahrady je i dětské hřiště. V zahradě jsou vysázeny živé ploty a růže, je zde umístěna řada laviček a sochařská fontána.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zahrada vznikla při sousedním františkánském klášteře (původně karmelitánském) s kostelem Panny Marie Sněžné, založeném roku 1347, jako užitková zahrada. Od roku 1604 klášter osadili františkáni a zahradu několikrát obnovovali. V barokní době byla upravena jako pravidelný ozdobný park s barokní kaplí uprostřed. Za druhé světové války zde němečtí okupanti vybudovali velkou hasicí nádrž. Po vypuzení mnichů roku 1950 byla zahrada otevřena veřejnosti a po restituci v letech 19891992 zrekonstruována.

Sochařská výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]