Letenské sady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Letenské sady
Letenské sady na podzim
Letenské sady na podzim
LokalitaHolešovice, Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozlohatéměř 47 ha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letenské sady jsou rozsáhlý pražský park na levém břehu Vltavy a druhý největší park na území městské části Praha 7.[1] Díky své vyvýšené poloze umožňuje výhled na řadu pražských památek a významných míst, mimo jiné Pražský hrad, Staré Město a Petřín. Je oblíbeným místem pro procházky a projížďky na kolečkových bruslích a skateboardu. Sousedí s Letenskou plání.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základ dnešní podobě sadů položil počátkem 19. století baron Jakub Wimmer, který většinu zdejších pozemků vlastnil. Během 40. let téhož století se pražský místodržící Karel Chotek zasadil o výkup pozemků. V této době byla zahájena rekonstrukce Letné a v průběhu výstavby Letenského zámečku došlo v 60. letech k výsadbě několika tisíc stromů. V roce 1871 byl park na počest návštěvy nástupce rakouského trůnu pojmenován Sady korunního prince Rudolfa. Nejzásadnější úpravy v rámci realizace nového konceptu zdejších sadů byly provedeny koncem 80. let 19. století pod vedením Františka Josefa Thomayera.[1]

V roce 1955 byl na Letné vztyčen obrovský Stalinův pomník, který byl odstraněn v roce 1962. Nyní je na místě pomníku, na původním rozsáhlém mramorovém podstavci, kyvadlo – metronom. Od něj vede rozsáhlé schodiště dolů na břeh Vltavy, které končí u Čechova mostu.

Na místě dnešního obratiště tramvají Špejchar byly postaveny dřevěné domy, které ještě v sedmdesátých letech sloužily jako studentské koleje.

Během sametové revoluce byla přilehlá Letenská pláň místem významných demonstrací proti komunistickému režimu. Ve dnech 25. a 26. listopadu 1989 zde demonstrovalo přes 750 000 lidí.[2] Tyto protesty následovala generální stávka 27. listopadu 1989.

V letech 2021–2022 vzniká v západní části Letné nová vodní plocha o velikosti asi 0,7 ha. Je umístěna v prostoru mezi bastionem sv. Tomáše a bývalým Stalinovým pomníkem a napájena má být z Vltavy potrubím vedeným renesanční Rudolfovou štolou.[3]

Stavby, pomníky a atrakce[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Letná Park na anglické Wikipedii.

  1. a b Letenské sady [online]. Městská část Praha 7 [cit. 2016-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  2. Sametová revoluce. revoluce.kppardubicka.cz [online]. [cit. 2019-07-01]. Dostupné online. 
  3. KOPECKÝ, Pavel. Na Letné vzniká malý rybník za 10 milionů korun, ke koupání ale nebude. Pražský deník. 2020-12-27. Dostupné online [cit. 2021-10-12]. 
  4. Letenský kolotoč z 19. století je nejstarší v Evropě. Musí do opravy. TÝDEN.cz [online]. 2017-02-19. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]