Letenské sady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letenské sady
Letenské sady na podzim
Letenské sady na podzim
LokalitaHolešovice a Praha 7, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letenské sady jsou rozsáhlý pražský park na levém břehu Vltavy a druhý největší park na území městské části Praha 7.[1] Díky své vyvýšené poloze umožňuje výhled na řadu pražských památek a významných míst, mimo jiné Pražský hrad, Staré město a Petřín. Je oblíbeným místem pro procházky a projížďky na kolečkových bruslích a skateboardu. Sousedí s Letenskou plání.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základ dnešní podobě sadů položil počátkem 19. století baron Jakub Wimmer z Wimmersbergu, který většinu zdejších pozemků vlastnil. Během 40. let téhož století se pražský místodržící Karel Chotek zasadil o výkup pozemků. V této době byla zahájena rekonstrukce Letné a v průběhu výstavby Letenského zámečku došlo v 60. letech k výsadbě několika tisíc stromů. V roce 1871 byl park na počest návštěvy nástupce rakouského trůnu pojmenován Sady korunního prince Rudolfa. Nejzásadnější úpravy v rámci provedení nového konceptu zdejších sadů byly provedeny koncem 80. let 19. století pod vedením Františka Josefa Thomayera.[1]

V roce 1955 byl na Letné vztyčen obrovský Stalinův pomník, který byl odstraněn v roce 1962. Nyní je na místě pomníku, na původním rozsáhlém mramorovém podstavci, kyvadlo – metronom. Od něj vede rozsáhlé schodiště dolů na břeh Vltavy, které končí u Čechova mostu.

Na místě dnešního obratiště tramvají Špejchar byly postaveny dřevěné domy, které ještě v sedmdesátých letech sloužily jako studentské koleje.

Během Sametové revoluce byla přilehlá Letenská pláň místem významných demonstrací proti komunistickému režimu. Ve dnech 25. a 26. listopadu 1989 zde demonstrovalo přes 750 000 lidí.[2] Tyto protesty následovala generální stávka 27. listopadu 1989.

Stavby, pomníky a atrakce[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Letná Park na anglické Wikipedii.

  1. a b Letenské sady [online]. Městská část Praha 7 [cit. 2016-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  2. Sametová revoluce. revoluce.kppardubicka.cz [online]. [cit. 2019-07-01]. Dostupné online. 
  3. Letenský kolotoč z 19. století je nejstarší v Evropě. Musí do opravy. TÝDEN.cz [online]. 2017-02-19. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]