Bohnické údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Bohnické údolí
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Stráň se skalními společenstvy
Stráň se skalními společenstvy
Základní informace
Vyhlášení1. září 1982
Rozloha5,11 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ObvodPraha 8
UmístěníBohnice
Souřadnice
Bohnické údolí
Bohnické údolí
Další informace
Kód762
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku
Stráň se skalními společenstvy

Bohnické údolí (v minulosti nazývané Lísek) je údolí v Praze, jehož přírodní část je chráněna jako přírodní památka ev. č. 762 téhož jména, která je ve správě Magistrátu hlavního města Prahy. Údolí spojuje staré Bohnice a osady Zámky a Tříkrálka v pražské části Bohnice. Osou údolí protéká k Vltavě Bohnický potok a prochází ulice Bohnická, po níž je vedena autobusová linka městské hromadné dopravy. Po severním úbočí prochází pěší turisticky značená cesta.

Důvod ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Na území PP Bohnické údolí vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří. Dnešní podoba území je výsledkem erozní činnosti Vltavy a jejích přítoků.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Území PP bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice usedlosti Lísek, jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné.

Území je z větší části zarostlé teplomilnou keřovitou vegetací tvořenou převážně trnkou obecnou, svídou, dřínem a skalníkem obecným, dále jsou zastoupeny duby a ovocné stromy. Na vlastních skalních výchozech rostou tařicová skalní společenstva.

Chráněné rostlinné druhy: tařice skalní, plamének přímý, křivatec český, koniklec luční, třemdava bílá, bělozářka liliovitá, tolita lékařská, růže galská aj.

Pokud nebude území PP udržováno, lze předpokládat zánik společenstev skalní stepi a vznik neprostupných houštin trnky a svídy.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z bezobratlých se zde vyskytují vzácné teplomilné druhy mandelinkovitých a nosatcovitých brouků a vzácní motýli otakárek ovocný, otakárek fenyklový a modrásek rozchodníkový.

Z obratlovců ze zde vzácně vyskytuje na vlhčích místech mlok skvrnitý a čolek obecný. Na skalách je poměrně hojná ještěrka obecná a slepýš křehký. Častá je lasice kolčava i lasice hranostaj.

Z ptáků je běžný strakapoud velký, méně žluna zelená. V křovinách hojně hnízdí konipas bílý, pěnice pokřovní, pěnice slavíková a pěnice černohlavá.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Údolím vede pěší turistická trasa modrá turistická značka 1101 z Čimic do Bohnic.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]