Bohnické údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Bohnické údolí
Stráň se skalními společenstvy
Stráň se skalními společenstvy
Datum vyhlášení 1. září 1982
Kód ÚSOP 762
Lokalita Bohnice
Výměra 4,59 ha včetně ochranného pásma 41,17 ha
Seznam chráněných území v Praze
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Bohnické údolí
Green pog.svg
Bohnické údolí
Stráň se skalními společenstvy

Bohnické údolí (v minulosti nazývané Lísek) je údolí v Praze, jehož přírodní část je chráněna jako přírodní památka ev. č. 762 téhož jména, která je ve správě Odboru rozvoje veřejného prostoru MHMP. Údolí spojuje staré Bohnice a osady Zámky a Tříkrálka v pražské části Bohnice. Osou údolí protéká k Vltavě Bohnický potok a prochází ulice Bohnická, po níž je vedena autobusová linka městské hromadné dopravy. Po severním úbočí prochází pěší turisticky značená cesta.

Důvod ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Na území PP Bohnické údolí vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří. Dnešní podoba území je výsledkem erozní činnosti Vltavy a jejích přítoků.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Území PP bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné.

Území je z větší části zarostlé teplomilnou keřovitou vegetací tvořenou převážně trnkou obecnou, svídou dřín a skalníkem obecným, dále jsou zastoupeny duby a ovocné stromy. Na vlastních skalních výchozech rostou tařicová skalní společenstva.

Chráněné rostlinné druhy: tařice skalní, plamének přímý, křivatec český, koniklec luční, třemdava bílá, bělozářka liliovitá, plamének přímý, tolita lékařská, růže galská aj.

Pokud nebude území PP udržováno, lze předpokládat zánik společenstev skalní stepi a vznik neprostupných houštin trnky a svídy.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z bezobratlých se zde vyskytují vzácné teplomilné druhy mandelinkovitých a nosatcovitých brouků a vzácní motýli otakárek ovocný, otakárek fenyklový a modrásek rozchodníkový.

Z obratlovců ze zde vzácně vyskytuje na vlhčích místech mlok skvrnitý a čolek obecný. Na skalách jsou poměrně hojní ještěrka obecná a slepýš křehký. Častá je lasice kolčava i lasice hranostaj.

Z ptáků je běžný strakapoud velký, méně žluna zelená. V křovinách hojně hnízdí konipas bílý, pěnice pokřovní, pěnice slavíková a pěnice černohlavá.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]