Otakárek fenyklový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxOtakárek fenyklový
alternativní popis obrázku chybí
Otakárek fenyklový
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád motýli (Lepidoptera)
Čeleď otakárkovití (Papilionidae)
Rod otakárek (Papilio)
Binomické jméno
Papilio machaon
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Papilio machaon 03 04102009.jpg
Housenka otakárka fenyklového
Hlava

Otakárek fenyklový (Papilio machaon, Linné, 1758) patří mezi nejkrásnější a největší denní motýly ČR (rozpětí křídel dosahuje velikosti 7- 9 cm). Patří mezi ohrožené druhy motýlů ČR.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Obývá rozsáhlé oblasti Evropy, Asie i Severní Ameriky. Nejčastěji se vyskytuje na loukách a lesních světlinách, ale i v horách a zahradách, kde samičky často kladou vajíčka. V poledne jich můžeme spatřit více na vyvýšeném místě v okolí.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Hostitelskou rostlinou jsou rostliny z čeledi miříkovitých (mrkev, fenykl, kopr, kmín). Housenka postupně mění barvu. Nejprve je černá s červenou kresbou, později je zelená, s černými pruhy a oranžovými tečkami. Při ohrožení zaujímá obranný postoj s vystrčenou oranžovou vidličkou a vylučuje páchnoucí výměšek. Dospělá housenka se zakuklí. Čas na vylíhnutí motýla z kukly je závislý na teplotě. Při teplé letní teplotě stačí jeden až dva týdny. Nízké teploty však mohou zastavit vývoj až na několik měsíců, do doby dosažení teplejšího počasí. Motýl tedy přezimuje v podobě kukly. V severních oblastech se vyvíjí pouze jedna generace, na jihu dvě až tři. Druhá generace jednoho roku se liší od první sytějším zbarvením a žlutě poprášenými černými elementy kresby na křídlech. Housenka měří v dospělosti až 10 cm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]