Bedrník obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Bedrník obecný

alternativní popis obrázku chybí
Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Rod: bedrník (Pimpinella)
Binomické jméno
Pimpinella saxifraga
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 60 cm. Má lysou nebo mírně pýřitou lodyhu, oblou, jemně rýhovanou, plnou, málo větvenou a nahoře bezlistou. Kořen je vřetenovitý a rozvětvený, má světle hnědou barvu. Vyznačuje se nepříjemným "kozlím" zápachem. Dolní listy jsou přisedlé, vejčité, zubaté, tří- až sedmijařmé a dvakrát peřenosečné. Horní listy jsou přisedlé, třídílné až nedělené. Bílé až narůžovělé květy se sdružují do malých okolíčků a ty pak do velkých okolíků. Kvete od června do října. Plody jsou vejčité, na hřbetu žebernaté.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Bedrník roste na loukách, pastvinách, ve světlých lesích a křovinách, na mezích a náspech. Vyhledává místa se suchou a kamenitou půdou a s nižším obsahem živin.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Koření[editovat | editovat zdroj]

Mladé listy s užívají jako koření do polévek a omáček především ve středomořské kuchyni.

Sběr a sušení pro léčebné užití[editovat | editovat zdroj]

Sbírat můžeme jak bedrník obecný, tak i bedrník větší (Pimpinella major L.). Jsou si podobné a mají stejné působení. Sbíráme kořen na jaře během března a dubna nebo na podzim v září a říjnu. Podzimní sběr po ukončení vegetačního období, nejlépe v říjnu kolem jedenácté hodiny dopoledne, je kvalitnější. Kořen očistíme a podélně ho rozpůlíme, sušíme ho umělým teplem při maximální teplotě 35 °C. Dobře usušený kořen má kořenitou a nasládlou chuť. Skladujeme ho ve vzduchotěsných nádobách, protože snadno navlhne a zplesniví.

Kontraindikace[editovat | editovat zdroj]

Bedrník není vhodný v těhotenství, po zánětu ledvin, pro lidi horkokrevné a cholerické, při předávkování dochází k přecitlivělosti na světlo.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]