Přeskočit na obsah

Bedrník obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBedrník obecný
alternativní popis obrázku chybí
Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmiříkotvaré (Apiales)
Čeleďmiříkovité (Apiaceae)
Rodbedrník (Pimpinella)
Binomické jméno
Pimpinella saxifraga
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 60 cm. Má lysou nebo mírně pýřitou lodyhu, oblou, jemně rýhovanou, plnou, málo větvenou a nahoře bezlistou. Kořen je vřetenovitý a rozvětvený, má světle hnědou barvu. Vyznačuje se nepříjemným "kozlím" zápachem. Dolní listy jsou přisedlé, vejčité, zubaté, tří- až sedmijařmé a dvakrát peřenosečné. Horní listy jsou přisedlé, třídílné až nedělené. Bílé až narůžovělé květy se sdružují do malých okolíčků a ty pak do velkých okolíků. Kvete od června do října. Plody jsou vejčité, na hřbetu žebernaté.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Bedrník roste na loukách, pastvinách, ve světlých lesích a křovinách, na mezích a náspech. Vyhledává místa se suchou a kamenitou půdou a s nižším obsahem živin.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Koření[editovat | editovat zdroj]

Mladé listy se užívají jako koření do polévek a omáček především ve středomořské kuchyni.

Sběr a sušení pro léčebné užití[editovat | editovat zdroj]

Sbírat můžeme jak bedrník obecný, tak i bedrník větší (Pimpinella major L.). Jsou si podobné a mají stejné působení. Sbíráme kořen na jaře během března a dubna nebo na podzim v září a říjnu. Podzimní sběr po ukončení vegetačního období, nejlépe v říjnu kolem jedenácté hodiny dopoledne, je kvalitnější. Kořen očistíme a podélně ho rozpůlíme, sušíme ho umělým teplem při maximální teplotě 35 °C. Dobře usušený kořen má kořenitou a nasládlou chuť. Skladujeme ho ve vzduchotěsných nádobách, protože snadno navlhne a zplesniví.

Kontraindikace[editovat | editovat zdroj]

Bedrník není vhodný v těhotenství, po zánětu ledvin, pro lidi horkokrevné a cholerické, při předávkování dohází k přecitlivělosti na světlo.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]