Zámky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Zámky (rozcestník).
Osada Zámky
Pohled na Zámky od Sedlce

Zámky (dříve též Zámka) je název malé osady v Praze-Bohnicích, která se táhne podél pravého břehu Vltavy. Současně je to i název významné přírodní a acheologické památky – ostrohu nad řekou, který byl obydlen již v mladší době kamenné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území se nacházelo již pravěké hradiště doby řivnáčské kultury a lokalita byla osídlena až do doby raně slovanské, což dokládají doposud viditelné valy hradiště. V roce 1870 v Zámecké rokli byla za osobní účasti Alfreda Nobela uvedena do provozu první česká továrna na dynamit.

Území[editovat | editovat zdroj]

Osada Zámky se táhne podél pravého břehu Vltavy od ústí Bohnického údolíBohnickým potokem až po ústí Čimického potoka (Zámeckou rokli a v její dolní části). Cesta procházející osadou nese oficiálně jméno V Zámcích, Bohnickým údolím (kdysi zvaným Lísek) do Zámků ústí Bohnická ulice, kterou sem v hodinovém intervalu přijíždí linka městského autobusu z Podhoří a Bohnic (linka 236). Z protilehlého (levého) břehu Vltavy je území přístupné pomocí obnoveného přívozu Sedlec–Zámky. U konečné autobusu a přívozu je útulek pro opuštěná zvířata.

Útulek pro opuštěná zvířata v Zámcích

K jižní části Zámků zasahuje přírodní památka Bohnické údolí, ve skalnaté stráni podél severní části je vymezena přírodní a archeologická památka Zámky. Přes jižní část přírodní památky Zámky je naplánován suchdolský most rychlostního Pražského okruhu. Jižně od Bohnického údolí lemuje ulici V Zámcích několik domků, mezi nimi bývalá viniční usedlost Tříkrálka, a skalnatá stráň v této části je chráněna jako přírodní rezervace Podhoří.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°8′43″ s. š., 14°24′11″ v. d.