Ledeburská zahrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ledeburská zahrada
Ledeburská zahrada - spodní terasa (parter) s fontánou a salou terrenou
Ledeburská zahrada - spodní terasa (parter) s fontánou a salou terrenou
Funkce Zahrada s placeným vstupem
Lokalita Malá Strana, Praha 1, Praha, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha 0,18 ha[1]
Založeno 1665
Architekt nejistý, Ignác Palliardi (úprava) [1]
Kód památky 11274/1-617 (PkMISSezObr) (součást památky Ledebourský palác)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ledeburská zahrada je pražská historická zahrada, která se nachází na Malé Straně v městské části Praha 1. Je pojmenována po hraběti Adolfovi z Ledebouru. Ten získal přilehlý palác v roce 1852. Ledebourský palác vznikl již v roce 1601, zahradu založil v roce 1665 Jan Václav z Kolowrat.

Na nejspodnější terase zahrady se nachází dekorativní sala terrena. Naproti ní je umístěna bohatě členěná stěna s rozbíhajícím se schodištěm, jehož levé křídlo vede na horní zahradní terasy. V nice uprostřed stojí socha Herkula zápasícího s Kerberem, uprostřed terasy se nalézá fontána. Voda do ní byla původně přivedena až z kašny na Pražském hradě. Symetricky řazené terasy spojuje schodiště. Na vrcholu hlavní osy zahrady stojí otevřený pětiboký pavilón, který tvoří výraznou dominantu.

Zahrada postupně chátrala. S rekonstrukcí zahrady se začalo až v roce 1990. Společně s Malou Pálffyovskou zahradou byla otevřena pro veřejnost v roce 1995. Staticky i klimaticky exponovaná poloha na strmém svahu hřebene Pražského hradu spolu s nevhodně volenými či málo kvalitními stavebními materiály a zanedbáváním údržby jedním ze správců návštěvnického provozu vedly k poměrně rychlé degradaci omítek i částí zdiva. Dne 10. května 2016 tak Národní památkový ústav oznámil zahájení příprav nové komplexní rekonstrukce s tím, že zahrady budou po celou dobu veřejně přístupné.[2]

Od roku 1993 je správcem zahrad Národní památkový ústav. Zahrady jsou veřejnosti přístupné.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Sala terrena Ledeburské zahrady (uprostřed snímku vlevo) na zimním pohledu z Opyše k Petřínu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]