Lehovec (les)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxuLes
Lehovec
Les nad severní stranou Kyjského rybníka
Les nad severní stranou Kyjského rybníka
Typsmíšený
Rozlohaasi 15 ha
Poloha
KrajPraha
OkresPraha
ObecPraha
ObvodPraha 9
Katastrální územíHloubětín, Kyje
Souřadnice
Lehovec (les) (Praha)

Les Lehovec je méně známý pražský les na vrchu, který se zvedá nad severním břehem Kyjského rybníka v katastrálním území Hloubětína a Kyjí. Les patří do východní části přírodního parku Smetanka. Ještě dál na východ pak navazuje přírodní park Klánovice-Čihadla.[1]

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Název lesa Lehovec je odvozen od názvu užívaného někdy pro celý vrch (podle některých zmínek o historii a urbanismu Hloubětína jde o zkomoleninu původního pojmenování vrchu Hlohovec, podle množství na něm rostoucích hlohů) nebo jen pro nedalekou lokalitu, kde je dnes sídliště Lehovec vybudované v 70. až 80. letech 20. století. Území lesa má velmi nepravidelný tvar a pro dílčí části se užívaly různé názvy i podle starších map. Pro nejzápadnější část lesa mezi ulicemi PrůmyslováOborská tak najdeme označení U Hloubětínské vinice a Hlohovec, pro lokality ve východní části nad Kyjským rybníkem označení Pod hájem a Na Lehovci.[2] Jižní oblast se někdy nazývá také Aloisov (podle bývalé osady Aloisdorf, která v roce 1812 vznikla na břehu Kyjského rybníka v místech dvora patřícího císařskému generálovi Aloisu Gonzagovi z Lichtenštejna). V mapě Stabilního katastru z roku 1841 má severnější část vrchu název V chaloupkách, s tím souvisí i hloubětínská lokalita Chaloupky a název nedaleké ulice V Chaloupkách. V roce 1976 vznikla také tramvajová smyčka pojmenovaná Lehovec.[3] Roku 2020 byla podle tohoto lesa pojmenována i ulice Lehovecká.[4]

V hloubětínské části Lehovce, kterou vlastnil rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou, bývaly pískovcové kamenolomy, ve kterých se s největší pravděpodobností těžil kámen dokonce pro stavby na Pražském hradě a pro Karlův most. Dva opuštěné lomy byly proměněny na střelnice.[5][6] V aloisovské části (jižní svah) bývaly opukové lomy.[7]

Plochy na svazích nad Kyjským rybníkem nebyly v 19. století lesem, k zalesnění původních pastvin a luk došlo až v padesátých letech 20. století. Rostou tu převážně akáty, částečně i dubyhabry. Akátové porosty jsou postupně přeměňovány na smíšené porosty s převahou dubu.[8]

Celý zalesněný vrch je protkán sítí stezek, z některých je vyhlídka na Kyjský rybník. Najdeme tu i dvě dětská hřiště. Na části severního svahu kopce je zahrádkářská osada.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Přírodní park Smetanka (Portál životního prostředí hlavního města Prahy). portalzp.praha.eu [online]. [cit. 2020-04-21]. Dostupné online. 
  2. Archiv – aplikace pro prohlížení naskenovaných archiválií a leteckých měřických snímků, vyžadující pouze internetový prohlížeč. archivnimapy.cuzk.cz [online]. Český úřad zeměměřický a katastrální, Zeměměřický úřad, Ústřední archiv zeměměřictví a katastru [cit. 2020-04-21]. Dostupné online. (česky, německy) 
  3. Smyčka Lehovec. www.prazsketramvaje.cz [online]. [cit. 2022-07-22]. Dostupné online. 
  4. Usnesení Rady hlavního města Prahy číslo 1436 ze dne 13.7.2020 k pojmenování ulic na území hlavního města Prahy. zastupitelstvo.praha.eu [online]. hlavní město Praha [cit. 2022-07-22]. Dostupné online. 
  5. BŘEZINOVÁ, Drahomíra; BUKOVANSKÁ, Marcela; DUDKOVÁ, Irena; RYBAŘÍK, Václav. Praha kamenná. Přírodní kameny v pražských stavbách a umělých dílech. Praha: Národní muzeum, 1996. 288 s. S. 27, 158. 
  6. KURANDA, Miroslav, et al. Dějiny Hloubětína: Obvod Praha 9. 1. vyd. Praha: Obvodní národní výbor Praha 9, 1977. 133 s. S. 37–53. 
  7. Les Lehovec a Čihadla (příloha) [online]. [cit. 2020-04-23]. Dostupné online. 
  8. Lehovec a Čihadla | Pražská příroda. www.praha-priroda.cz [online]. [cit. 2020-04-21]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]