Kyjský rybník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kyjský rybník
Kyjský rybník
Kyjský rybník
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ObvodPraha 9
Katastrální územíKyje
Kyjský rybník
Kyjský rybník
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha14,7 ha
Délka1 km
Šířkamax. 200 m
Max. hloubkamax 4 m
Ostatní
Typrybník
Přítok vodyRokytka
Odtok vodyRokytka
Ostrovy1
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyjský rybník je rybník v katastru pražských Kyjí o rozloze 14,7 ha,[1] nedaleko kostela sv. Bartoloměje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rybník byl údajně založen již ve 14. století arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, který stál u počátků rybníkářství v Kyjích. Rybník byl zásobárnou vody pro bývalý mlýn. Kvůli téměř úplnému zanesení usazeninami byl v roce 1962 z poloviny odbahněn. Další odbahnění proběhlo na přelomu 70. a 80. let při výstavbě sídliště Černý Most, odkud byla do rybníka svedena spodní voda.[2] Zároveň zde byla vybudována za dělicí hrází sedimentační nádrž.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V rámci projektu "Obnova a revitalizace pražských nádrží", který byl finančně podpořen z evropských fondů prostřednictvím Jednotného programového dokumentu pro Cíl 2 došlo v letech 20072008 i k revitalizaci a odbahnění Kyjského rybníka. Celkem bylo plovoucím sacím bagrem vytěženo 69 000 kubíků bahna.[3] Při vypouštění rybníka byl zjištěn výskyt škeble říční. Škeble byly následně přemístěny do Počernického rybníka.[4]

V roce 2010 pak byl v druhé fázi revitalizace na rybníce vytvořen umělý ostrov, sloužící zejména jako hnízdiště pro vodní ptactvo.[2] Současně zbudovaná dělicí přeronová hráz má zamezit dalšímu celoplošnému zanášení nádrže sedimenty.[3] Rovněž břehy rybníka byly upraveny, stabilizovány a osázeny mokřadní vegetací, kterou doplnila okolní výsadba keřů a stromů.[3]

Další skutečností je, že v důsledku této obnovy byla odstraněna železná lávka pro pěší, která byla umístěna na "malé části" Kyjského rybníka, těsně pod železničním mostem, který mimochodem při té příležitosti prošel rovněž rekonstrukcí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. tabule Naučné stezky Prahy 14[nedostupný zdroj]
  2. a b ENVIS – Informační portál o životním prostředí v Praze. envis.praha-mesto.cz [online]. [cit. 2010-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-26. 
  3. a b c KOLEKTIV AUTORŮ. 10 let: Projekty realizované v letech 2003–2013. Obnova a revitalizace pražských nádrží. 1. vyd. Praha: Hlavní město Praha, 2013. 85 s. 
  4. projekt Odbahnění Kyjského rybníka, Lesy hl. m. Prahy. www.lesypraha.cz [online]. [cit. 2010-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]