Štulcovy sady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Štulcovy sady
Dominanta parku: Bendlova jezdecká socha sv. Václava
Dominanta parku: Bendlova jezdecká socha sv. Václava
Lokalita Praha 2 - Vyšehrad, Vyšehrad, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha asi 0,3 ha
Založeno 1873
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štulcovy sady jsou nevelký parčík v Praze 2 v severozápadním cípu Vyšehradu. Jsou pojmenovány po svém zakladateli Václavu Štulcovi (1814–1887), proboštu vyšehradské kapituly. Sady jsou součástí Národní kulturní památky Vyšehrad.[1][2]

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Sady nazývané původně Svatováclavské sady jsou nejstarším parkem na Vyšehradě. Na jihu je ohraničuje Štulcova ulice, na západě hradební zeď, v severozápadním rohu je vstup na Letní scénu a severovýchodní stranu tvoří původní pevnostní bastion č. 38 s výhledem na Prahu.

Václav Štulc nechal park založit v letech 1873–1874 v rámci výstavby Nového proboštství, ke kterému původně patřil. Byl tehdy neveřejný a oplocený, vstup byl z jihu od budovy proboštství dochovanou novogotickou brankou se znakem vyšehradské kapituly. Ve středu sadů je pomník sv. Václava od Jana Jiřího Bendla z roku 1678, který stál až do roku 1879 na tehdejším Koňském trhu. Při úpravách náměstí byl umístěn do obecního skladiště, ale na podnět Václava Štulce byl přenesený na Vyšehrad – původně tu byl originál, od roku 1965 kopie na původním podstavci.

Pomník Václava Štulce, za ním budova Starého proboštství
Pomník Václava Štulce (1814–1887) na Vyšehradě od Štěpána Zálešáka

Od roku 1910 je v parku také pseudogotický pomník s bronzovou bustou Václava Štulce od Štěpána Zálešáka, který nechal zhotovit tehdejší probošt Mikuláš Karlach.

Park byl několikrát upravován, výrazně v roce 1954 podle návrhu architekta Jiřího Novotného, kdy byl také zpřístupněn veřejnosti a nazván po svém zakladateli. Při revitalizaci v roce 2002 byla upravena vyhlídková cesta na hradbách i povrchy ostatních cest, byl obnoven habrový plot a trvalkové záhony.

Pomník Václava Štulce (1814–1887) na Vyšehradě od Štěpána Zálešáka

Štulcovy sady nejsou ve správě městské části Praha 2, ale od roku 1993 o ně pečuje příspěvková organizace hlavního města Prahy – Národní kulturní památka Vyšehrad (NKPV).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BRONCOVÁ, Dagmar. Štulcovy sady (Vyšehrad). Encyklopedie Prahy 2: kulturně historické dědictví [online]. [cit. 2020-02-06]. Dostupné online. 
  2. Vyšehrad - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2020-02-06]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]