Tenerife

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tenerife
satelitní snímek ostrova
satelitní snímek ostrova
Mapa Canarias Tenerife.svg
Lokalizace
Ostrovní oblast
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
• autonomní oblast Flag of the Canary Islands.svg Kanárské ostrovy
• provincie Vlajka provincie Santa Cruz de Tenerife Santa Cruz de Tenerife
2 034,38[1] km²
zeměpisné souřadnice: 28°16′15″ s. š., 16°38′21″ z. d.
Pico de Teide (3718 m n. m.)
Počet obyvatel
906 854[2] (rok 2010)
Hustota zalidnění
445,63 obyv./km²

Tenerife je španělský ostrov, největší ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu u pobřeží Afriky. Rozloha 2 034 km². Na ostrově žije okolo 900 000 obyvatel, což je nejvíce obydlený ostrov souostroví a Španělska. Na ostrově se nachází nejvyšší hora Španělska Pico de Teide s nadm. výškou 3718 m.

Santa Cruz de Tenerife je druhým největším městem celého souostroví a zároveň hlavním městem ostrovů a sídlem vlády. Druhým hlavním městem je Las Palmas de Gran Canaria, v němž sídlí některé vládní instituce, parlament a ministři. Na ostrově se nachází Univerzita La Laguna založená v roce 1792. Ostrov se dělí na 31 částí. Podle ostrova Tenerife bylo pojmenováno pohoří na Měsíci Montes Teneriffe.[3]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Díky tomu, že Kanárské ostrovy nebyly nikdy spojeny s pevninou, zdejší fauna i flora je odlišná od té na africkém kontinentu. Vyvinulo se zde mnoho endemických druhů. V centrální části ostrova se nachází národní park Teide (světové dědictví UNESCO), tento park zahrnuje nejvyšší horu Španělska a třetí největší sopku na světě ze své základny - Teide o nadmořské výšce 3 718 metrů. Geologicky nejstaršími pohořími na ostrově jsou Anaga, Teno a Adeje.

Jih ostrova[editovat | editovat zdroj]

Turisty nejnavštěvovanějšími letovisky na jihu ostrova jsou bezpochyby Los Cristianos, El Médano a Las Galletas. Významné je i město Candelaria, které je hlavním poutním místem celého souostroví, kde uctívají obraz Panně Marii Candelárské, patronky Kanárských ostrovů. Obraz Panny Marie byl nalezen domorodými Guanči ještě před příchodem Španělů. Současný vystavený obraz je replikou předchozího, který zmizel v bouři. Obraz se nachází v bazilice Panny Marie.

Sever ostrova a vnitrozemí[editovat | editovat zdroj]

Střed ostrova je hornatý, nachází se zde ovšem bezpočet fantastických výhledů na krásnou krajinu. Na severu se nacházejí města La Orotava, Puerto de la Cruz, Icod de los Vinos, San Cristóbal de La Laguna (světové dědictví UNESCO, velmi známá je zdejší katedrála Panny Marie Pomocné) a samozřejmě hlavní město Santa Cruz de Tenerife. Mezi hlavní turistické zajímavostí tohoto města patří Auditorio de Tenerife, Plaza de España a Parque García Sanabria.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Dělí se na 31 obcí (municipios):

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Na místním letišti Los Rodeos došlo roku 1977 k největší letecké katastrofě všech dob, při níž zahynulo 583 cestujících.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (španělsky) informace Statistického úřadu Kanárských ostrovů ISTAC (Instituto canario de estadística) Inicio> Territorio y medio ambiente> Territorio y usos del suelo> Territorio
  2. (španělsky) informace Statistického úřadu Kanárských ostrovů ISTAC (Instituto canario de estadística) Inicio> Demografía> Población> Cifras padronales
  3. (anglicky) Montes Teneriffe, Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]