Valencie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Valencie
Valencie – znak
znak
Valencie – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 15 m n. m.
stát: Španělsko Španělsko
autonomní společenství: Flag of the Land of Valencia (official).svg Valencijské společenství
provincie: Valencia
comarca: Valencia
Valencie
Red pog.png
Valencie
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 135 km²
počet obyvatel: 810 064 (2008)
hustota zalidnění: 6106,1 obyv. / km²
správa
starosta: Rita Barbellá Nola (PP)
oficiální web: http://www.valencia.es
telefonní předvolba: 96
PSČ: 460XX
Tento článek pojednává o španělském městě. O autonomním společenství pojednává článek Valencijské společenství.

Valencie (katalánsky València, španělsky Valencia) je město, ležící na Costa del Azahar (volný český překlad Pobřeží pomerančového květu), což je průmyslová oblast při Valencijském zálivu. Počtem obyvatel je třetím největším městem ve Španělsku.

Město leží na řece Turia, přibližně uprostřed cesty mezi městy Castelló de la Plana a Alicante. Valencia je hlavním městem provincie Valencia a Valencijského společenství. Město mělo v roce 2008 810 000 obyvatel. Počet obyvatel městské aglomerace Valencie byl v roce 2000 kolem 1 012 000 lidí. Celkový počet obyvatel (zástavba a satelitní města) byl v roce 2005 1 623 724 obyvatel.

Valencia má středomořské klima se suchými a horkými léty a mírnými zimami.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Valencie byla založena při římské kolonizaci roku 138 př. n. l. za konzula Decima Iunia Bruta Callaica, a to pod názvem Valentia Edetanorum. Po osmi stoletích, v roce 711, obsadili město Arabové, kteří sem přinesli také svůj jazyk, zvyky, islámské náboženství a právní řád. Arabské panství se udrželo půl tisíciletí; v roce 1238 král Jakub I. Aragonský město město dobyl a půdu rozdělil mezi šlechtu, která se účastnila jeho tažení. Jakub zavedl nové zákony, takzvané valencijské furs (španělsky fueros), jejichž platnost se rozšířila na celé Valencijské království. Platnost furs ukončil v 18. století španělský král Filip V.: mělo jít o trest za to, že se Valencie spojila s císařem Karlem VI. ve válce o dědictví španělské.

Po období stagnace začalo město v 2. polovině 19. století rychle růst za někdejší hradby, které byly zbořeny. Během španělské občanské války byla Valencia krátce hlavním městem druhé španělské republiky, poražené nakonec fašisty. Teprve v roce 1982 byla obnovena valencijská autonomie, čímž vzrostl i význam Valencie jako jejího hlavního města.

Město, památky a stavby[editovat | editovat zdroj]

Střed Valencie leží v záhybu dnes již vyschlého ramene řeky Turia, necelých pět kilometrů západně od Středozemního moře. V místech ramene řeky (přes které vedou mosty) je dnes park, částečně omezeně zástavba. Střed města se nachází v okolí valencijské katedrály, stavby ze 13. st. Katedrála má tři brány, jeden z hlavních vstupů je z náměstí Placa de la Reina, druhý z Placa de la Seu. Vedle katedrály stojí gotická věž s barokními prvky Miguelete. V jihozápadní části náměstí Placa de la Reina, respektive již na malém náměstí Place de S. Caterina, stojí kostel sv. Kateřiny z 13. st. V 16. st. rekonstruován, v 18. st. barokně upraven. Zvonice je z konce 17. st.

Jihozápadně od katedrály najdeme rozlehlou modernistickou budovu tržnice Mercado Central z roku 1914. Naproti tržišti je pak jediná valencijská památka, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, gotická budova La Lonja de la Seda. Stavba je z let 1482 až 1548, budova sloužila k obchodním účelům. Ve stejné ulici je farní kostel Santo Juane založený v roce 1240, současná podoba je ze 17. a 18. st. Jižně od kostela se nachází jedno z největších náměstí v historické části města Place de l'Ajuntament s valencijskou radnicí. Sto metrů jižně pak leží valencijské hlavní nádraží (Estació del Nord), budova je z roku 1917.

Mimo oblast starého města, v jihovýchodní části Valencie, v oblasti parku Jardín del Turia, leží komplex budov současné architektury nazývaný Město umění a věd od španělského architekta S. Calatravy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]