Pamplona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pamplona
Pamplona – znak
znak
Pamplona – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 449 m n. m.
stát: Španělsko Španělsko
oblast: Navarra
provincie: Navarra
Pamplona
Red pog.png
Pamplona
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 23.55 km²
počet obyvatel: 198 769 (2006)
správa
oficiální web: http://www.pamplona.es
telefonní předvolba: 948
PSČ: 31001-31015 (mimo 31010 a 31013)

Pamplona (baskicky Iruña či Iruñea) je hlavní město španělského autonomního společenství Navarra. Žije zde více než 196 000 obyvatel. Pamplona se nachází 92 km jižně od San Sebastiánu a 407 km severovýchodně od Madridu. Ve městě stojí gotická katedrála. Opus Dei zde provozuje Navarrskou univerzitu.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Město je domovem úspěšného fotbalového klubu CA Osasuna. Ve městě také sídlí jeden z nejlepších házenkářských týmů světa Portland San Antonio.

Běh[editovat | editovat zdroj]

Světoznámou se stala zdejší tradiční akce zvaná běh v Pamploně, kdy po ulicích města volně pobíhají býci. Tento běh se koná u příležitosti oslav sv. Fermína, patrona Navarry. Oslavy začínají 6. července v pravé poledne a končí 14. července o půlnoci. Encierro, jak se tento běh nazývá, původně sloužil k rannímu přesunu býků z ohrady pod městskými hradbami do arény, kde se odpoledne konají býčí zápasy. Masová aktivní účast veřejnosti při těchto bězích je záležitostí až druhé poloviny 20. století. Vzdálenost mezi ohradou a býčí arénou je 850 m. Tento koridor, který protíná historické centrum města, je předem daný a bezpečně oddělený od ostatních částí města.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]