Valladolid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Valladolid
Letecký pohled na Valladolid
Letecký pohled na Valladolid
Valladolid – znak
znak
Valladolid – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 698 m n. m.
stát: Španělsko Španělsko
oblast: Kastilie a León
provincie: Valladolid
Valladolid
Red pog.png
Valladolid
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 198 km²
počet obyvatel: 316 564 (2007)
správa
oficiální web: http://www.ava.es
telefonní předvolba: 983
PSČ: 47001-47016

Valladolid je průmyslové město v centrálním Španělsku ležící na řece Pisuerga. Je hlavním městem stejnojmenné provincie a autonomního společenství Kastilie a León. Má 316 000 obyvatel, s aglomerací pak 400 000.

Název města pochází z arabské fráze „země otce“ (Balad-Al-Walid).

19. října 1469 zde uzavřeli sňatek Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský a v letech 16011605 bylo město dokonce sídlem španělského impéria. Odchod dvora však přinesl úpadek a Valladolid zůstal provinčním městem.

Památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Převážná a hlavní část města se rozkládá na pravém břehu řeky Pisuergy. Střed Valladolidu je na náměstí Plaza Mayor, 400 m východně od řeky. Čtvercové náměstí tvoří měšťanské domy s podloubím a budova radnice z počátku 20. st. Východním směrem se nachází jedna z nejvýznamnějších památek města, katedrála v barokním stylu dokončená v druhé polovině 17. st. Hlavním architektem stavby byl J. de Herrera, který byl autorem španělského královského sídla El Escorial. Další z velmi ceněných staveb ve městě je dominikánský kostel San Pablo (s bohatou gotickou sochařskou výzdobou) z druhé pol. 15. st. a kolej San Gregorio. Nachází se na nám. San Pablo v docházkové vzdálenosti od náměstí Plaza Mayor a katedrály. V koleji je v současné době umístěno Národní sochařské muzeum. Ve městě se nachází řada dalších pozoruhodných sakrálních staveb, např. kostel San Benito s klášterem ze 14. st., gotický kostel Santa María la Antigua nebo neoklasický klášter a muzeum Santa Ana z 16. st. s uměleckou sbírkou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Českým fotbalovým fanouškům je město známo neslavným vystoupením československého reprezentačního týmu na Mistrovství světa ve fotbale 1982. Na úvod remíza s Kuvajtem 1:1, pak v Bilbau prohra s Anglií 0:2 a na závěr opět remíza s Francií 1:1. Francie vypadla nešťastně v semifinále s Německem a celé mistrovství vyhrála Itálie.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Španělsko a Andorra. Olympia Praha 1996.