Guančové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Guančové mumie (Tenerife).
Idol tzv. Guatimac, Archeologické Muzeum v Puerto de la Cruz (Tenerife).

Guančové je označení pro původní obyvatele Kanárských ostrovů. Jejich počet dříve dosahoval tisícovek; do dnešní doby jich v důsledku příchodu civilizace a katastrof (sopečných erupcí, moru, hladomoru) přežilo jen velmi málo.

O původu Guančů je známo velmi málo. Studium kosterních pozůstatků naznačilo jejich příslušnost ke kromaňonské větvi člověka; podle jejich světlé kůže a vlasů lze zase usuzovat, že jejich předky byli Berberové, kteří se sem přeplavili z nedalekého Maroka někdy v 1. tisíciletí př.n.l.[zdroj?] Moderní civilizace je objevila až v 15. století, kdy španělští dobyvatelé objevili tento lid a pokusili se jej obrátit na křesťanskou víru. Vývoj Guančů a jejich materiální vybavení odpovídaly době kamenné. Živili se především chovem ovcí a koz, částečně zemědělstvím a uctívali vlastní bohy. Používali obsidiánové nástroje a obývali hlavně jeskyně vzniklé ve ztuhlých lávových příkrovech. Naproti tomu ovládali některé pokročilé dovednosti, zejména mumifikaci zemřelých zabalených do kozích kůží a trepanaci. Je možné, že k rituálním účelům jim sloužily pyramidy, jichž se několik dochovalo na různých místech Kanárských ostrovů (v Güímaru a jinde).

Na náčelníky Guančů zvané Menceyové dodnes upomínají bronzové sochy na břehu moře stojící na hlavním náměstí v poutním městě Candelaria na jihovýchodě ostrova Tenerife.

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu