Britové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Britové jsou občané Spojeného království, jeho zámořských území a korunních závislých území.

Království Velké Británie vzniklo v roce 1707 spojením Anglie, Walesu a Skotska, čímž byly položeny základy pro vytvoření společné britské identity. V roce 1801 bylo ke království připojeno i Irsko, čímž vzniklo Spojené království Velké Británie a Irska. V roce 1922 se pak větší část oddělila v Irskou republiku, zatímco Severní Irsko zůstalo Spojenému království, čímž vzniklo dnešní Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Od 2. poloviny 20. století Spojené království postihuje vysoká míra imigrace, což vyústilo ve vytvoření multietnické společnosti, kdy za Brity již nejsou považována jen původní etnika - Angličané, Velšané, Skoti a Irové, ale i množství jiných etnických skupin.

Často bývá místo označení Britové chybně používáno označení Angličané, stejně jako Velká Británie nebo Spojené království bývá chybně označováno jako Anglie. Jedná se zde o podobnou chybu jako při používání názvu Holandsko namísto Nizozemsko a Holanďané namísto Nizozemci, stejně jako při zaměňování názvů Čechy a Česko nebo Česká republika (viz Čechy versus Česko).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo Brit ve Wikislovníku