Fuerteventura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fuerteventura
Fuerteventura NWW.png
Mapa Canarias Fuerteventura.svg
Lokalizace
Ostrovní oblast
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
• Aut. společenství Kanárské ostrovy
• Provincie Las Palmas
• Comarca Fuerteventura
• Obce Antigua, Betancuria, La Oliva, Pájara, Puerto del Rosario, Tuineje
1659,74 km²
Délka
85 km
Šířka
25 km
Pico de la Zarza (807 m n. m.)
Počet obyvatel
100 929 (rok 2008)
Hustota zalidnění
61 obyv./km²

Fuerteventura je ostrov v souostroví Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu. Stejně jako celé souostroví je součástí Španělska a jde o jeho druhý největší ostrov. Spolu s ostrovy Lanzarote a Gran Canaria tvoří provincii Las Palmas. Rozloha ostrova činí 1659,74 km². Žije na něm 86 642 obyvatel (2005).

Jméno „Fuerteventura“ nemá jednoznačný význam[1]; první část slova, fuerte, znamená „silný“, slovo ventura ale může být označením pro „štěstí“, „dobrodružství“ či „vítr“ (španělsky viento či ventarrón - ostrov je velmi větrný).

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je druhý největší v souostroví a nachází se 100 km od pobřeží Afriky. Má nejdelší pobřeží, na kterém je více než 150 přírodních širokých pláží. Teplota se většinou pohybuje mezi 18 až 24 °C. Nejvyšším vrcholem je Jandía (807 m), která leží na jihozápadě ostrova. Krajina je převážně pouštní, povrch tvoří sopečné horniny a podnebí je velmi suché. Vítr na ostrov přináší písek ze Sahary, což napomáhá vzniku nových pláží na východním pobřeží.

Rostlinstvo[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově roste mnoho endemických druhů (Myrica faya, planika velkoplodá, cesmína ostrolistá). Datlovník kanárský se vyskytuje jenom na tomto souostroví. Mezi zdejší endemity dále patří argyranthemum frutescens, sukulent aeonium a borovice kanárská.

Hospodářství a doprava[editovat | editovat zdroj]

Hlavním příjmem obyvatel ostrova je turistika. Rozvinuté je rybářství, zpracování zeleniny a ovoce a také produkce místního sýru, který je vyráběn z mléka fuerteventurských koz. Velkým problémem je nedostatek vody. Hlavní turistická střediska jsou Corralejo, Costa Calma, Morro Jable, Caleta de Fuste. Nejvýznamnější města jsou Puerto del Rosario, Corralejo, Antigua, Tuineje, La Oliva.

Na několika místech na ostrově jsou velká pole větrných elektráren, která ale zajišťují jen asi 4% elektrické energie ostrova (2005)[2].

Od severu na jih vede celým ostrovem několik hlavních silnic, v ojedinělých úsecích i dálnice. 5 km od hlavního města se nachází mezinárodní letiště (IATA kód FUE), na pobřeží funguje několik velkých přístavů. Letiště Fuerteventura se řadí spíše k menším či středním letištím, přesto je poměrně dobře vybaveno. Naleznete zde základní služby jako například směnárnu, bankomat, maminky jistě potěší i dětský koutek. Letiště nabízí i dostatek parkovacích míst a výběr autopůjčoven (například Autos Reisen Top Car, Avis, Betacar, Cicar či Hertz). Spojení s městem zajišťují zejména dvě autobusové linky (linka 3 a linka 10)[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) Fuerteventura history
  2. (španělsky) Economía de Fuerteventura
  3. (česky) Letiště Fuerteventura (IATA kód: FUE)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Fuertavantura na polské Wikipedii a Fuerteventura na španělské Wikipedii.