Koza domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Koza domácí

Irish Goat.jpg
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď: turovití (Bovidae)
Rod: koza (Capra)
Druh: koza (Capra aegagrus)
Poddruh: koza domácí
Trinomické jméno
Capra aegagrus hircus
Linné, 1758
Synonyma
  • Capra aegagrus f. hircus
  • Capra hircus hircus
  • Capra hircus[1]

Koza domácí (Capra aegagrus hircus) je potomek několik druhů divých koz – zejména kozy bezoárové (Capra aegagrus) z jihozápadní Asie a východní Evropy a dnes již vymřelé kozy keltské (Capra prisca). Asijská šrouborohá plemena koz mají původ v koze šrouborohé (Capra falconeri). Koza patří do čeledi turovitých a je úzce spjat s ovcí; obě jsou v podčeledi kozy a ovce (Caprinae). Dnes existuje více než tři sta plemen koz, které žijí od vysokohorských oblastí až po pouště.[2]

Samice se nazývá koza, samec kozel. Vykastrovaný kozel se označuje slovem hňup, hňup je méně agresivní, maso hňupů má slabší specifický zápach. Mládě se nazývá kůzle. Samice v říji se prská – popsáno v lidové písni "Když se kozy prskaly, ocasama mrskaly" (zpívá se na melodii "Když jsem husy pásala, zimou jsem se třásala"). Gravidní samice se označuje pojmem březí nebo skotná. Samice, která porodila, se okotila. Potrat (událost) se nazývá zmetání. Potracený plod se nazývá zmetek.

Koza domácí je jeden z nejstarších domestikovaných druhů. Tisíce let byly kozy chovány pro jejich mléko, maso, srst a kůži na velké části země.[3] V minulém století si získaly oblíbenost i jako domácí mazlíčci.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kozy byly domestikovány na indickém subkontinentu přibližně 9000 let př. n. l.,[5] a okolo 8000 let př. n. l. v pohoří Zagros na západě Íránu.[6] Neolitičtí zemědělci je chovali, protože tak snadno získávali primárně mléko a maso, ale také trus, který používali jako palivo, a kosti, srst a šlachy na oděvy, budovy a nástroje.[2] Kozy domácí byly drženy ve stádech a putovaly po kopcích nebo jiných pastvinách s pasákem koz, což bylo často dítě nebo adolescent. Tato metoda se používá dodnes.

Kozí kůže byla používána pro uchování vody a vína a na výrobu pergamenu.

Anatomie[editovat | editovat zdroj]

Většina koz má dva rohy různých tvarů a velikostí v závislosti na plemeni. I když jsou rohy převážně samčí záležitostí, některá plemena koz mají rohaté i samice. Bezrohé kozy nejsou vzácností. Výjimečně mohou mít až osm rohů, ale jedná se o zděděnou genetickou vzácnost. Rohy se skládají z živé kosti obklopené rohovinovým pouzdrem. Kozy je používají k obraně proti nepřátelům a při vzájemných soubojích.[7]

Koza domácí je přežvýkavec. Má tři předžaludky bachor, čepec a knihu, čtvrtý v pořadí je skutečný žaludek a slez.

Domestikace[editovat | editovat zdroj]

Koza domácí je polyfyletického původu (pochází z více divokých předků).

Divoký předek Výskyt předka Plemena koz
koza bezoárová (Capra aegagrus) jižní Evropa, západní a střední Asie kozy švýcarského typu
koza šrouborohá, markhur (Capra falconeri) hory západní Himaláje kozy šrouborohé
koza keltská (Capra prisca) jižní Evropa plemena koz jižní Evropy (koza neapolská, koza albánská, koza španělská), střední Evropy (kozy švýcarského typu), afrického kontinentu (koza egyptská, koza thébská), Malé Asie a Číny (středoasijská kašmírová plemena koz, koza angorská)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZICHA, Ondřej; VITALI, Francesco. Capra aegagrus hircus (koza domácí) [online]. BioLib.cz, 2004-07-12 23:58:03 SEČ, rev. 2008-06-21 15:06:42 SEČ, [cit. 2009-01-19]. Dostupné online.  
  2. a b HIRST, K. Kris. The History of the Domestication of Goats [online]. About.com, [cit. 2009-01-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. COFFEY, Linda; HALE, Margo; WELLS, Ann. Goats: Sustainable Production Overview [online]. Příprava vydání Paul Williams. National Sustainable Agriculture Information Service, 2004-08, [cit. 2009-01-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MCLEOD, Lianne. Goats as Pets [online]. About.com, [cit. 2009-01-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. GUPTA, Anil K.. Origin of agriculture and domestication of plants and animals linked to early Holocene climate amelioration. Current Science. 10. 07 2004, roč. 87, čís. 1, s. 54-59. Dostupné online. ISSN 0011-3891. (anglicky) 
  6. BOWER, Bruce. Goat busters track domestication. Science News [online]. 157. 200-04-08, čís. 15 [cit. 2009-O1-19], s. 235. Dostupné online.  (anglicky) 
  7. SHERMAN, David M.. Goat Medicine. [s.l.] : Blackwell Publishing, 1994. 620 s. ISBN 0812114787, 9780812114782. Kapitola 19. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Goat na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí galerii k tématu
Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu