Korzár

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o námořním lupiči. Další významy jsou uvedeny v článku Korzár (rozcestník).
Dobytí lodi britské Východoindické společnosti Kent francouzským korzárem Robertem Surcoufem na korvetě Confiance 7. října 1800. Obraz namaloval přímý účastník akce, francouzský námořník a malíř Ambroise-Louis Garneray

Korzár či kaper (slovo původem z holandštiny) je osoba, která obdržela od své vlády oficiální pověření k vedení kaperské činnosti[1]. Ta spočívala v napadání obchodních lodí nepřátelské mocnosti. Svou činnost provozovala vlastním plavidlem a zisk z ní byl buď jejím vlastnictvím, nebo se o něj dělila dohodnutým způsobem s vystavovatelem kaperského listu.

Za války kaperové napadali obchodní lodi a kolonie protivníka. Při vzájemném politickém napětí mezi státy někdy pokračovali v akcích i v době trvajícího míru.

Kaperství vzniklo v 16. století a oficiálně bylo zakázáno na mírovém kongresu v Paříži konaném po krymské válce16. dubna 1856.

Hlavní rozdíl mezi pirátem a kaperem byl předpoklad, že svoji činnost vyvíjí nikoli na základě finanční motivace, ale na základě vlastenectví, z toho se pak odvíjel právní náhled na tuto problematiku, kdy na zajaté kapery mělo být pohlíženo jako na válečné zajatce. To se zpravidla nedělo, ale lodě neutrálních států nebyly napadány a ty pak na kapery nepohlížely jako na piráty. Výjimku z tohoto pravidla činila loď mající více kaperských osvědčení ze zemí, které nebyly ve vojenské koalici.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/korzar-korsar-korsar