Nepál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Federativní demokratická republika Nepál
संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल (Sanghija Lóktántrik Ganatantra Nepál)
vlajka Nepálu
vlajka
znak Nepálu
znak
Hymna
Nepálská hymna
Geografie

Poloha Nepálu
Poloha Nepálu

Hlavní městoKáthmándú
Rozloha147 181 km² (93. na světě)
z toho 3 % vodní plochy
Nejvyšší bodMount Everest (8 850 m n. m.)
Časové pásmo+5:45
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Hustota zalidnění184 ob. / km² (56. na světě)
HDI 0,548 (nízký) (145. na světě, {{{HDI aktuální k}}})
Jazyknepálština (úřední; hovoří jím 90 % populace), dále kolem 30 hlavních dialektů
Náboženstvíhinduisté 81,3 %, buddhisté 9 %, muslimové 4,4 %, křesťané 1,4 %, jiní 3,9 %
Státní útvar
Státní zřízeníFederativní demokratická republika
VznikKrálovství: 21. prosince 1768

Stát: 15. ledna 2007

Republika: 28. května 2008 ()
PrezidentBidhjá Déví Bhandáríová
Předseda vládyKhadga Prasad Oli
Měnanepálská rupie (NPR)
HDP/obyv. (PPP)2 462[1] USD (157. na světě, {{{HDP aktuální k}}})
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1524 NPL NP
MPZNEP
Telefonní předvolba+977
Národní TLD.np
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Nepál (nepálsky: नेपाल zvuk [neˈpaːl]), oficiálně Federativní demokratická republika Nepál, je vnitrozemský stát v Jižní Asii ve střední části Himálaje. Na severu hraničí s Čínskou lidovou republikou a na jihu, východě i západě s Indií. Má rozlohu 147 181 km² a 31 551 305 (červenec 2015) obyvatel. Hlavním a největším městem je Káthmándú. Nejvyšší horou Nepálu je Mount Everest, který je zároveň nejvyšší horou světa. Úředním jazykem je nepálština a převažujícím náboženstvím hinduismus.

28. května 2008 byla země prohlášena federativní republikou, k faktické změně ve federaci však dosud nedošlo.

Geografie

Nejvyšší hřeben Himálaje s nejvyšší horou světa Mount Everest (8 848 m n.m.) tvoří severní hranici země s Čínou. Střední část země tvoří pahorkatiny a vysočina s úrodnými údolími, jakési předhůří Himálaje, dosahující výšek do 3 000 metrů, na jihu podél indické hranice se rozprostírají nížiny zvané téraje. Kromě hlavního města Káthmándú (okolo 2 500 000 obyv.) jsou zde z větších sídel ještě Pokhara (265 000 obyv.), Patan (166 000 obyv.) a Bhadgaon (61 405 obyv.)

Historie

Hinduistické chrámy v Pátan, hlavním městě jednoho ze tří středověkých névárských království

Území dnešního Nepálu bylo postupně osidlováno tibetskými kmeny, které zde vytvářely vlastní knížectví. Ve 2. polovině 18. století sjednotili množství rozdrobených království Gurkhové okolo svého království v centrálním Nepálu. V roce 1792 byla po prohrané válce uzavřena smlouva mezi Nepálem a Čínou, dle které Nepál vyplácel Číně každých pět let tribut (až do r. 1908). V letech 18141816 zaútočila vojska Britské Východoindické společnosti na Nepál a donutila jej postoupit Británii části území v dnešní Indii (např. Sikkim, většina Teraje) dobytých nedlouho předtím nepálskými Gurkhy. Mírová smlouva zavazovala Brity platit Nepálu roční odškodné za odejmutá území, na druhé straně zavazovala Nepál neútočit znovu na tato území a zakazovala nepálskému králi najímat britské či evropské nebo americké vojáky, což znamenalo jisté omezení mezinárodní suverenity Nepálu. Samotný dnešní Nepál, na rozdíl od Indie, však Brity vojensky dobyt a ovládán nikdy nebyl. V roce 1846 převzala moc v zemi na 105 let dynastie Ránů, která podporovala britský vliv v zemi.

Krátce po založení Společnosti národů si ministerský předseda Nepálu vymohl na Británii podpis nové smlouvy, která by Nepálu garantovala jeho plnou mezinárodní nezávislost, což se stalo v r. 1923. Nepál se stal nezávislým členem Společnosti národů v r. 1925. V obou světových válkách pomáhal Nepál Britské Indii. V roce 1950 byl lidovým povstáním svržen vládnoucí rod Ránů a obnovena moc staré královské dynastie. V roce 1959 vydal král oktrojovanou ústavu, která ponechávala králi skoro absolutní moc. V zemi však začali sílit maoističtí povstalci a vypukla občanská válka. Maoisté, silně ovlivnění komunismem, ovládli část země a vládním vojskům se nedařilo povstalce porazit. V roce 1990 po nepokojích byla vydána nová demokratičtější ústava, ale ani tento krok nemohl maoisty zastavit. V celé zemi propukly demonstrace a zapříčinily pád monarchie. Od 28. května 2008 je Nepál republikou.[2]

Obyvatelstvo

Nepálské ženy při hinduistickém festivalu

Obyvatelstvo tvoří hlavně samotní Nepálci (52%) – národ hovořící indoevropskou nepálštinou blízkou např. hindštině, dále pak Bihárci (19%), Tharuové (3,6%), Tamangové (3,5%), Névárci (3%), Magarové (1,4%), Gurungové (1,2%), Limbuové (1%), Hindustánci, Tibeťané, Bhútiové, Šerpové a další. K hinduismu se hlásí 80,6% populace, k buddhismu 10,7%, islámu 4,2%. Nepálštinou mluví 60% obyvatel, ale je zde téměř 70 hlavních dialektů nejdůležitějších etnických skupin a kmenů, ale nejvíce užívanou a používanou je nepálština. Gramotnost je zde 48,6% (62,7% mužů a 34,9% žen). Porodnost je 4,1 dítě na jednu ženu. Lidé se zde dožívají 60,18 let (muži 60,43 a ženy 59,91 let). Průměrný věk je 20,4 let.

Administrativní dělení

Administrativně se Nepál člení na 14 zón (Bágmatí, Bhérí, Dhaulágirí, Gándakí, Džanakpur, Karnálí, Kóší, Lumbiní, Mahákálí, Méčí, Nárájaní, Ráptí, Ságarmátha, Sétí) a 75 okresů, které jsou seskupeny do 5 oblastí. Každý okres je spravován obvodním úřadem, který se stará o dodržování práva a pořádku a lokálně dohlíží na práci ministerských pracovníků.

Vláda a politika

Mapa Nepálu
Singha Durbar, sídlo nepálské vlády
Prachanda hovoří na shromáždění v Pokhaře
Terasované farmaření na předhůří Himálaje

Až do roku 1990 byl Nepál absolutní monarchií, avšak během posledních dvou desetiletí Nepál prošel radikálními politickými změnami. V roce 1990 musel král Biréndra na nátlak lidového hnutí souhlasit s rozsáhlými politickými reformami. Vyhlásil konstituční monarchii, ve které byl král hlavou státu a premiér předsedou parlamentu. Byly povoleny politické strany.

Nový nepálský parlament byl dvoukomorový a skládal se ze Sněmovny reprezentantů (v nepálštině Pratinidhi Sabha) a Nepálské národní rady (zvané Rastriya Sabha). Sněmovna se sestávala ze 205 členů volených přímou volbou, Národní rada měla členů šedesát: deset jmenovaných králem, 35 volených Sněmovnou a zbývajících patnáct určoval volební sbor představitelů vesnic a měst. Všichni nepálští obyvatelé starší osmnácti let získali právo volit. Exekutiva se skládala z krále a z ministerské rady (kabinetu). Vůdce koalice nebo strany, která ve volbách obsadila nejvíce křesel, byl zvolen premiérem. Kabinet byl sestaven králem na premiérovo doporučení. Vláda byla volena na pětileté období, mohla však být před tímto termínem kdykoliv králem rozpuštěna.

Vlády v Nepálu měly tendence být nestabilními, rozpadaly se buď díky vnitřním rozporům nebo je v souladu s ústavou opět na premiérovo doporučení rozpustil monarcha. Od roku 1991 nepřežila žádná vláda více než dva roky.

Mezi jinými politickými stranami byla v roce 1990 založena také Komunistická strana, která si rychle získala velký vliv mezi prostým lidem. Počátkem roku 1994 se od komunistů odštěpilo maoistické křídlo radikálů, nespokojených s příliš pomalým a nevýrazným průběhem reforem. Požadovali rychlé svržení monarchie i za cenu ozbrojeného boje a v zemi vypukla občanská válka. Navzdory krvavým represím se monarchistům nepodařilo povstalce potlačit ti postupně ovládli většinu nepálského území.

Těžkou ránu zasadil monarchii také následník trůnu, když v opilosti zavraždil svého otce – krále Biréndru – a několik dalších členů královské rodiny (2001).

V dubnu roku 2006 přineslo lidové hnutí změnu systému vlády. Poté, co nová vláda vedla mírové rozhovory s maoistickými povstalci, byla přijata prozatímní ústava, ve které se král vzdal své výkonné moci a byla zformována prozatímní Sněmovna reprezentantů. Byl též zvýšen počet parlamentních křesel na 330. V dubnu 2007 se k dočasné vládě přidala maoistická Komunistická strana Nepálu.

28. prosince 2007 podala prozatímní vláda návrh, díky kterému by se Nepál stal federativní republikou a premiér by se stal hlavou státu. 10. dubna 2008 se v Nepálu poprvé volilo ústavodárné shromáždění.[3] Strana maoistů měla v hlasování nejvíc hlasů, avšak v parlamentu nedokázala získat naprostou většinu.

28. května 2008 nepálští zákonodárci oficiálně zrušili monarchii a zemi prohlásili republikou, čímž ukončili 239 let dlouhou vládu monarchie nad tímto himálajským národem. Nově zvolené shromáždění, vedené bývalým komunistickým povstalcem, přijalo na svém prvním mítinku toto usnesení drtivou většinou. Král Gjánéndra dostal patnáct dnů na opuštění královského paláce.[4]

Rušný trh v Káthmándú

Ekonomika

Vesnice obklopená poli v království Mustang

Nepál je jednou z nejchudších a nejméně rozvinutých zemí světa, až polovina obyvatelstva žije pod hranicí chudoby. Přerozdělení bohatství mezi obyvatelstvo je v souladu s přerozdělováním v mnoha rozvinutých a rozvojových zemích: nejbohatších 10% domácností kontroluje 39,1% národního bohatství a nejchudších 10% vlastní pouze 2,6%. Nepálský trh práce s 10 miliony pracovníky trpí vážným nedostatkem vzdělané kvalifikované pracovní síly. Zemědělství zaměstnává 81% pracovní síly, služby 16% a řemesla 3% obyvatel. Pěstuje se zde rýže, kukuřice, obilí, cukrová třtina, kořenová zelenina, mléko a maso vodních buvolů. Průmysl zpracovává hlavně zemědělské produkty, včetně juty, cukrové třtiny, tabáku a zrna. Pestrá krajina a stará, exotická kultura Nepálu představuje významný turistický potenciál, ale růst tohoto odvětví hospodářství byl zpomalen posledními politickými událostmi. Míra nezaměstnanosti dosahuje poloviny obyvatelstva v produktivním věku. Takže mnoho Nepálců hledá práci v Indii, zemích Perského zálivu a Malajsii, kde jsou novými zdroji práce. Chudoba je akutní. Celková úhrada ze zahraničí dosahuje 1 miliardy dolarů, včetně peněz z Arábie a Malajsie, které dohromady zaměstnávají 200 tisíc Nepálců. Nepálský HDP byl v roce 2005 odhadován na něco přes 37 miliard dolarů (dle Parity kupní síly ), což ho řadí na 83. místo na světě. Příjem na obyvatele představoval kolem 1 402 dolarů, a tak se zařadil na 163 místo. Nepálský vývoz tvoří hlavně koberce, oděvy, kožené zboží, jutové výrobky a zrno celkově za 568 milionů dolarů. Dováží se hlavně zlato, stroje, zařízení, petrolejové výrobky a hnojiva celkově za 1 419 miliard dolarů. Indie (48,8%), USA (22,3%) a Německo (8,5%) jsou hlavními obchodními partnery. Nepál dováží hlavně z Indie (43%), Spojených arabských emirátů (10%), Číny (10%), Saudské Arábie (4,4%) a Singapuru (4%).

Doprava

Letiště v Lukle

V zemi je 10 letišť s pevnou a 38 s nezpevněnou ranvejí, 59 km železnic, 8 573 km zpevněných a 7 332 km nezpevněných cest.

Zemětřesení - 2015

V současné době (2016) se Nepál potýká s následky ničivého zemětřesení, které zemi postihlo v roce 2015. Jednalo se o nejničivější zemětřesení v zemi za posledních 80 let. Otřesy dosáhly 7,8 stupně a epicentrum měly v centrální části země. Silné otřesy si vyžádaly více než 8 tisíc mrtvých a další tisíce zraněných, zcela zničily více než půl milionu domů a další statisíce poškodily. [5]

Situaci zároveň komplikují rozsáhlé sesuvy půdy a zima. V zemi jsou přítomny různé nevládní organizace, které organizují pomoc potřebným i téměř rok po katastrofě. Např. česká organizace Člověk v tísni pomohla již více než 100 tisíc lidem.[6]

Zajímavosti

  • Národní květinou je rhododendron.
  • V jižním Nepálu se narodil v roce 563 př.n.l. Gautama Buddha.
  • Chovají se zde jaci.
  • Proslulí jsou Gurkhové, elitní vojáci, kteří často slouží v britské armádě a používají proslulý kukri nůž.
  • Vlajka Nepálu je jako jediná na světě v tomto neobvyklém tvaru. Jsou to vlastně dva spojené trojúhelníky. Na nich jsou obrazce slunce a měsíce.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nepál na slovenské Wikipedii.

Literatura

Související články

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nepál na Wikimedia Commons
  • Kategorie Nepál ve Wikizprávách
  • Nepal - Amnesty International Report 2011 [online]. Amnesty International [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Nepal (2011) [online]. Freedom House [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Bertelsmann Stiftung. BTI 2010 — Nepal Country Report [online]. Gütersloh: Bertelsmann Stiftung, 2009 [cit. 2011-08-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-20. (anglicky) 
  • Bureau of South and Central Asian Affairs. Background Note: Nepal [online]. U.S. Department of State, 2010-12-20 [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  • CIA. The World Factbook - Nepal [online]. Rev. 2011-08-08 [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Library of Congress. Country Profile: Nepal [online]. 2005-11-04 [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Souhrnná teritoriální informace: Nepál [online]. Businessinfo.cz, 2011-03-25 [cit. 2011-08-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-11. 
  • P. KARAN, Pradyumna, a kol. Nepal [online]. Encyclopaedia Britannica [cit. 2011-08-16]. Dostupné online. (anglicky)