Lokomotiva 180

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o české lokomotivě. O německé lokomotivě řady 180 pojednává článek Lokomotiva 372.
Tento článek je o elektrické lokomotivě ČSD. O parní lokomotivě řady 180 kkStB pojednává článek kkStB řada 180.

Šablona:Lokomotiva hlavička Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr odkaz Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva nadpis Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva parametr Šablona:Lokomotiva patička

Lokomotivy řady 180 jsou elektrické lokomotivy na stejnosměrný proud používané pro nákladní dopravu. Jednalo se o prototypové stroje. Vyrobila je plzeňská firma Škoda v letech 1958 a 1959 s továrním označením Škoda 23E.

Vývoj

Poté co se ukázalo, že původní teze univerzální lokomotivy pro osobní i nákladní dopravu u řady 140 selhala kvůli nedostatečné tažné síle a výkonu, objednaly si ČSD nový typ lokomotivy s vyšším výkonem a šesti nápravami, které by lépe vyhovovaly náročným podmínkám na trati Praha - Košice. Původní provedení lokomotiv bylo se šesti elektromotory s výkonem 508 kW a převodovým poměrem pro rychlost 120 km/h. Ukázalo se však, že jejich výkon a tažná síla způsobuje hodně problémů s přetrháváním šroubovek (součást spřáhla mezi vagony). Proto byly u jedné lokomotivy dosazeny nové motory s nižším výkonem 435 kW, které byly později dosazeny na lokomotivy řady 181 a byly tedy na tomto stroji vyzkoušeny (celkový výkon lokomotivy poklesl na 2610 kW). Druhé lokomotivě byl rovnou dosazen nový typ podvozku a výkon zůstal na 3048 kW.

Kromě dvou prototypových strojů pro ČSD byly vyrobeny dva další téměř shodné pro Sovětský svaz (Škoda 25E).

Konstrukce

Lokomotiva má ocelovou lokomotivní skříň po jedné straně s žaluziemi kvůli nasávání chladícího vzduchu (první použití tohoto systému u nás). Pohání ji šest elektromotorů, na každé nápravě jeden. Na obou koncích lokomotivní skříně jsou stanoviště strojvedoucího se čtyřdílnými čelními okny.

Provoz

Lokomotivy byly od výrobce předány do depa Praha hlavní nádraží, odkud potom putovaly do České Třebové, kde jsou deponovány dodnes. V roce 1995 byly oba stroje opraveny a opatřeny původním nátěrem. Zatímco jeden stroj je provozní a je veden jako muzejní, druhý je zatím odstaven a čeká na opětovné oživení, o kterém se uvažuje.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lokomotiva 180 na Wikimedia Commons