Islám v Chorvatsku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mešita v Záhřebu
Mešita v Rijece

Islám v Chorvatsku vyznává okolo 1,3 % věřících (zhruba 57 tisíc lidí), je to velmi minoritní náboženství v zemi. Na území dnešního státu jej přinesla Osmanská říše; do určitých částí země totiž buď zasahovala sama, nebo tam měla výrazný vliv. Přesto počet muslimů za posledních několik desetiletí rapidně vzrostl, převážně díky vnitřní migraci v dnes již bývalé SFRJ.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mezi 15. a 19. stoletím určitá část Chorvatů pod vlivem sousední Osmanské říše k islámu konvertovala, jádro chorvatského území však nebylo nikdy zcela pod tureckým vlivem. Dalšími muslimy na území Chorvatska jsou také Bosňáci, převážně obyvatelé Bosny a Hercegoviny, kteří žijí za hranicemi této země, praktikující a považující islám za jeden ze svých národních symbolů.

Chorvatským muslimům slouží též i mnoho mešit; nacházejí se zhruba rovnoměrně ve všech městech; výjimku tvoří oblast bývalé republiky Srbské krajiny, kde byly během války mnohé náboženské stavby, včetně mešit, zničeny. Přesto chorvatská muslimská obec, kterou vede muftí ef. Šrvko Omerbašić, usiluje o výstavbu nových objektů například v Rijece či Dubrovníku. V 90. letech vznikla velkoryse navržená mešita přímo v Záhřebu, první v jeho historii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]