Islám v Evropě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
      1% - 2% (Andorra, Chorvatsko)
      10% - 20% (Bulharsko, Gruzie, Černá Hora, Rusko)
      20% - 30% (Kypr)
      30% - 40% (Makedonie)
      40% - 50% (Bosna a Hercegovina)
      80% - 90% (Albánie)
      90% - 95% (Kosovo)
      >95% (Turecko, Ázerbájdžán)

Islám se na kontinentální Evropě poprvé zachytil v roce 711, kdy Umajjovci dobyli Hispánii. Postupoval dále na území Francie, ale v roce 732 byli muslimové poraženi Franky v bitvě u Tours. Během staletí byli Umajjovci postupně vytlačováni na jih a v roce 1492 se maurský emirát Granada vzdal Ferdinandu V. a Isabelle. Muslimští civilisté byli ze Španělska vyhnáni a roku 1614 už žádný ve Španělsku nezůstal.[1]

Do východní a jihovýchodní Evropy Islam vstoupil na území dnešních součástí Ruska a Bulharska v 7.[2] a 13. století. V návaznosti na dobytí Persie muslimy islám poprvé pronikl do oblastí, které se později staly součástí Ruska.[3] Osmanská říše se rozšířila do Evropy poté, co ve 14. a 15. století dobyla obrovské části Byzantské říše. V průběhu staletí pak Osmanská říše postupně ztratila téměř všechny své evropské území a državy a roku 1922 se zhroutila. Nicméně části Balkánu (jako Albánie, Kosovo, Makedonie, Bulharsko, Sandžak (Srbsko a Černá Hora) a Bosna) mají i nadále velké populace domorodých evropských muslimů. To je také případ mnoha regionů v rámci Ruské federace jako je například severní Kavkaz (Čečensko, Dagestán, Ingušsko, Kabardsko-Balkarsko, Karačajevsko-Čerkesko, Stavropolský kraj, Adygejsko), Krym, Tatarstán, Baškortostán a Astrachaňská oblast. Mezikontinentální země jako například Turecko, Ázerbájdžán a Kazachstán mají majoritní muslimskou populaci.

Koncem 20. a počátkem 21. století se ohromné počty nepůvodních muslimů začaly stěhovat jako imigranti do západní Evropy, zvláště po roce 2015, kdy prohlášení Angely Merkelové odstartovali mohutnou přistěhovaleckou vlnu ,především do Německa . V roce 2010 žilo v Evropě odhadem 20 milionů muslimů (6%), včetně odhadovaných 10 milionů v EU (3,8%).[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Muslim Expulsion from Spain| Historytoday.com
  2.  (2004) Islam in Russia: The Politics of Identity and Security. M.E. Sharpe, 3. “"(..) It is difficult to establish exactly when Islam first appeared in Russia because the lands that Islam penetrated early in its expansion were not part of Russia at the time, but were later incorporated into the expanding Russian Empire. Islam reached the Caucasus region in the middle of the seventh century as part of the Arab conquest of the Iranian Sassanian Empire. "” 
  3.  (2004) Islam in Russia: The Politics of Identity and Security. M.E. Sharpe, 3. “"(..) It is difficult to establish exactly when Islam first appeared in Russia because the lands that Islam penetrated early in its expansion were not part of Russia at the time, but were later incorporated into the expanding Russian Empire. Islam reached the Caucasus region in the middle of the seventh century as part of the Arab conquest of the Iranian Sassanian Empire. "” 
  4. The future of the global muslim population - Europe (excluding however Turkey and including Siberian Russia) [online]. Pew Research Center), January 27, 2011. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]