Kumrovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kumrovec
Rodný dům a socha Josipa Broze Tita ve skanzenu v Kumrovci
Rodný dům a socha Josipa Broze Tita ve skanzenu v Kumrovci
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška179 m n. m.
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
ŽupaKrapinsko-zagorská
Kumrovec
Kumrovec
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 588(sídlo 267) (2011)
Správa
StarostaDragutin Ulama
Telefonní předvolba{+385} 49
PSČ49 295
Označení vozidelKR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kumrovec je opčina v chorvatském Záhoří (Krapinsko-zagorská župa), na hranici se Slovinskem, cca 50 km severně od Záhřebu. Opčina se kromě Kumrovce skládá z dalších devíti vesnic.

Celá opčina Kumrovec má v současné době 1588 obyvatel, v Kumrovci samotném je k trvalému pobytu přihlášeno 267 lidí. V současné době funguje Kumrovec spíše jako turistická destinace než živé sídlo.[zdroj?] Jako rodiště Josipa Broze Tita se stalo poutním místem jugoslávských komunistů již v dobách po druhé světové válce, v dobách největší slávy režimu Kumrovec navštěvovaly[1] tisíce lidí. V roce 1977 byla zahájena rekonstrukce historických budov v obci, včetně Titova rodného domu a postupně tak byl vybudován skanzen (etno selo), připomínající jak vypadala uherská vesnice v 19. století. V nedalekém okolí také vznikla za komunismu politická škola nesoucí Titovo jméno; rozlehlá několikapatrová budova uprostřed otevřené krajiny.

V současné době se zde konají setkání jugonostalgického a komunistického charakteru, navazující na tradici celojugoslávského dne Mládeže.[2][3]

Dalším významným objektem v Kumrovci je také památník chorvatské hymně, který byl vztyčen 24. listopadu 1935 na rozcestí poblíž Kumrovce při příležitosti sta let od zkomponování této písně. Každý rok slaví obec Kumrovec tento den jako den „obce“.

Kumrovec je napojen na silniční i železniční síť, byť je železniční trať již několik let mimo provoz. V bezprostřední blízkosti obce se nachází hraniční přechod se Slovinskem (Polje pri Bistrici).

Části opčiny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRANDITS, Hannes; TAYLOR, Karin. Sunčana strana Jugoslavije: Povijest turizma u socijalizmu. Záhřeb: CEU Press, 2013. ISBN 978-953-7963-03-3. Kapitola XYZ, s. 157. (chorvatština) 
  2. Zpráva o oslavách na stránkách novin Slobodna Dalmacija (chorvatsky)
  3. Článek o oslavách dne Mládeže 2008 na stránkách novin 24 sata (chorvatsky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]