Baška (Chorvatsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Baška
Městská pláž
Městská pláž
Poloha
Souřadnice
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
ŽupaPřímořsko-gorskokotarská
Baška
Baška
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 554 (2001)
Náboženské složenířímskokatolické a pravoslavné křesťanství
Správa
StarostaToni Juranić
Oficiální webwww.baska.hr
Telefonní předvolba051
PSČ51523
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baška (italsky Bescanuova, německy Weschke) je vesnice, opčina a přístav, která se nachází na jihovýchodním pobřeží chorvatského ostrova Krk. V roce 2001 zde bylo registrováno 1554 obyvatel. Hlavním zdrojem obživy obyvatel je cestovní ruch.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město leží na konci úrodného údolí Baška Draga, kterým protékají říčky Suha Ricina a Vela Rika. Tato poloha dává dobré podmínky pro vinařství a pěstování obilovin (zejména pšenice). Malá část obyvatel se stále věnuje rybolovu.

Turistický ruch[editovat | editovat zdroj]

Baška je jedním z nejznámějších turistických středisek na ostrovech v Kvarnerském zálivu. Jeho počátek je datován již do druhé poloviny 19. století. Od počátku 20. století zde působí i Klub českých turistů, který zde upravil a vytyčil 14 turistických tras. Mimo jiné i na Obzovou (569 m) – nejvyšší vrch ostrova Krk, nebo na Hlam (461 m), o něco nižší vrchol na druhé straně zálivu. Nad Baškou se tyčí kostelíček sv. Ivana. Je zde pláž, která dosahuje délky 1,8 km a je označená tzv. Modrou vlajkou kvality. Baškou prochází dlouhá promenáda zakončená přístavem.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podnebí je subtropické, středomořského typu. Léto je slunečné s minimem deště a dlouhodobě s denními teplotami v rozmezí 30–35 °C, v noci klesá teplota na hodnoty okolo 25. Pro zimní počasí je typická zatažená obloha a déšť, k tomu silný vítr, nazývaný bura, který rozbouří moře natolik, že místní pobřeží bičují až třímetrové vlny, teploty v zimě jsou přes den do 15, někdy se však objeví i celý den s teplotami kolem 0. Průměrně zde leží sněhová pokrývka jeden den v roce.

Ačkoliv je pláž přímo naproti pobřeží, respektive městu Senj, je zde moře překvapivě velmi divoké, ani v létě nejsou vlny dosahující až 2 m výjimečné.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]