Opatija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opatija
Opatija.JPG
Opatija – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 0 m n. m.
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
župa Přímořsko-gorskokotarská
Opatija
Opatija
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 11 659 (2011)
Správa
Starosta Ivo Dujmić
Oficiální web www.opatija.hr
Telefonní předvolba (+385) 051
PSČ 51 410
Označení vozidel RI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Opatija (italsky Abbazia, německy Sankt Jakobi) je chorvatské město a turistické letovisko na východním pobřeží Istrie u Kvarnerského zálivu na úpatí pohoří Učka, 11 km západně od Rijeky. V roce 2011 zde žilo přes 11 500 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jméno města Opatija vzniklo v 15. století díky benediktýnskému opatství (chorvatsky opatija), které zde bylo. Dnešní Opatija byla do roku 1844 malou a nevýznamnou. V tomto přelomovém roku ji objevil bohatý obchodník z Rijeky Iginio Scarpa. Nechal zde pro sebe postavit luxusní letní vilu jménem Angiolina. Měla velmi rozlehlý subtropický a přímořský park. Zde ho pak v letních měsících navštěvovali bohatí přátelé z habsburské monarchie. Rekreační centrum se z Opatije stalo v roce 1882 díky tehdejšímu řediteli železnice Friedrichu Schüllerovi, který si zde tehdy koupil vilu.

Netrvalo dlouho a začaly se tu stavět luxusní hotely, soukromé vily a sanatoria rakousko-uherské šlechty. Status klimatických lázní získalo město v roce 1899 a tím se stalo velmi vyhledávaným místem evropské společenské smetánky. Především v zimních měsících.

Úpadek města začal hlavně za italské správy, kam se Istrie a Kvarner dostaly. Návrat města nastal v 60. letech 20. století. V této době zde bylo postaveno několik nových budov. Zároveň se rekonstruovaly staré hotely, které ještě slouží k ubytování. Opatija je jedno z měst, kde se hotely opravovaly, i díky tomu se stala známou oblastí, kterou začínají vyhledávat turisté. Město se zároveň může pyšnit kongresovou halou, která slouží nejen pro konání kongresů, ale i různých besed. Opatija je dnes jedním z poměrně dosti navštěvovaných kongresových míst v Chorvatsku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]