Sukošan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sukošan
Sukosan Kirche der gnädigen Madonna.jpg
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo UTC+1, UTC+2 (léto)
Stát ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Župa Zadarská
Opčina Sukošan
Administrativní dělení 4 sídla (Debeljak, Glavica, Gorica a Sukošan)
Sukošan
Sukošan
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 4 583 (2011)
Etnické složení Chorvaté 98,76%
Náboženské složení katolíci 97,36%
Správa
Oficiální web www.sukosan.hr
Telefonní předvolba (+385) 023
PSČ 23206
Označení vozidel ZD
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sukošan je město a opčina nacházející se v Zadarské župě v Chorvatsku. Sukošan leží na Jadranské magistrále mezi Zadarem, od něhož je vzdálena 11 km směrem na jihovýchod, a Biogradem na Moru.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 žilo v opčině 4 583 obyvatel, přičemž na vlastní město připadalo 2808 obyvatel. Kromě vlastního města zahrnuje opčina sídla Debeljak, Glavica a Gorica. Hlavní činností obyvatelstva je zemědělství, vinařství, pěstování oliv, ovoce a turismus.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Lidová slavnost – fešta k poctě sv. Kasijána, patrona Sukošanu, doprovázená místními zvyky a obyčeji, 13. srpna. Zábavní program Sukošanské noci (Noći Sukošana) několikrát za sezónu. Karneval s maskami typickými pro zdejší obec.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kostel Sv. Kasijána, vystavěný pravděpodobně v 11. století (fragmenty s ornamentikou), dnešní vzhled dostal v 17. století. Malý kostel z 17. století je vystavěn na hřbitově. Fragmenty s ornamentikou jsou zabudovány do portálu a přední strany kostela. Ruiny letní vily zadarských arcibiskupů z 15. století se mohou vidět na ostrůvku v zálivu. Ruiny středověké tvrze, kterou vystavěli knížata Bribirští na mysu Bribirčina. Středověká kaple je umístěna při cestě asi 3,5 km severovýchodně od místa.