Historie zemědělství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Předkolumbovská Amerika - zemědělství bylo rozvinuto především kolem rovníku.

Zemědělství se začalo rozvíjet nejméně před 10 000 lety[1] v rámci neolitické revoluce a od té doby prošlo významnými změnami. Místy, kde se poprvé plánovaně sely a sklízely plodiny byly Úrodný půlměsíc na Blízkém východě, Egypt a Indie. Nezávisle na tom se vyskytly případy obdělávání půdy i v severní a jižní Číně, africkém Sahelu, na Nové Guiney a v některých částech Ameriky.[2] Zemědělské postupy jako zavlažování, střídání plodin na pozemcích, hnojiva a pesticidy byl vymyšleny před dlouhou dobou, ale až v posledním století významněji pokročily. Haber-Boschův proces syntézy dusičnanu amonného znamenal důležitý průlom a umožnil překonat dřívější omezení ve výnosech polí.

V minulém století se zemědělská produkce razantně zvýšila, potřeba lidské práce byla snížena nástupem umělých hnojiv a postřiků, uplatnila se mechanizace a výběrové křížení. Současné zemědělství je spojeno se širokou paletou témat, například vodní znečištění, biopaliva, geneticky modifikované organismy a dotace hospodářstvím. V nedávných letech se vzrůstal odpor proti mechanizovanému a na chemii založenému zemědělství a naopak podpora bio zemědělství.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAMILTON, Richard. Agriculture's Sustainable Future: Breeding Better Crops [online]. Scientific American, 15. července 2009, [cit. 2011-09-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. CARROLL, Sean. Tracking the Ancestry of Corn Back 9,000 Years [online]. The New York Times, 24. května 2010, [cit. 2011-09-17]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku History of agriculture na anglické Wikipedii.